Inflacja wyniosła 5,5%

Inflacja w kraju szaleje i jak podaje grupa badawcza Kantar, osiągnęła poziom najwyższy od dziewięciu lat.

Po raz pierwszy od sierpnia 2013 roku inflacja w kraju przekroczyła magiczną granicę 5%, zatrzymując się na poziomie 5,5% dla artykułów spożywczych. Badanie obejmowało 12 tygodni do 15 maja, natomiast w poprzednim okresie, jaki był oceniany, notowany wzrost cen był na poziomie 3,7%.

Wpływ na podnoszenie się cen artykułów spożywczych miały wysokie koszty zakupu energii do wytwarzania dóbr konsumpcyjnych, ale i transport, co łączy się z wojną na Ukrainie.

Mieszkańcy Irlandii już teraz w większości poszukują tańszych zamienników kupowanych wcześniej artykułów, a niektórzy ograniczyli zakupy, więc dokonują ich z dużą rozwagą. W omawianym okresie obniżyła się też ilość kupowanych artykułów spożywczych, a spadek wynosi 6,5% w porównaniu do poprzedniego badania.

Mniej kupuje się obecnie produktów markowych, ale na znaczeniu zyskują artykuły sprzedawane pod markami własnymi dyskontów i supermarketów, a i same dyskonty spożywcze częściej odwiedzane są przez klientów. Ilość kupowanych artykułów markowych w 12 tygodni do 15 maja obniżyła się o 1%, co odpowiada utracie w tym segmencie 29 milionów euro.  

Kantar przyglądał się też udziałowi największych sieci handlowych w rynku i zaobserwowano spadek sprzedaży artykułów spożywczych w porównaniu do roku ubiegłego, a największy udział w sprzedaży żywności w kraju nadal ma Dunnes Stores, który zawłaszczył 22,3% rynku detalicznego w kraju. Na drugiej pozycji znajduje się Tesco z udziałem 21,9%, a zaraz za brytyjską siecią uplasowało się SuperValu i ma 21,7% udziału w irlandzkim rynku sprzedaży spożywczej. Lidl oraz Aldi mogły cieszyć się popularnością wśród 13,1 i 12,2 procent klientów.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar Worldpanel

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia za uniezale
Minister Donohoe jes
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська