Inflacja wciąż będzie rosnąć

Z oceny sytuacji cenowej w Irlandii wynika, że nie możemy się spodziewać, iż rok przyszły, da odetchnąć pod tym względem, a wkrótce, osiągnięty zostanie też tegoroczny szczyt.

Jak przewiduje Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych (ESRI), inflacja na poziomie krajowym, wkrótce dotrzeć ma do tegorocznego szczytu, więc sięgnąć nawet 6%. To nie koniec złych wiadomości, gdyż ekonomiści ESRI, podobne wzrosty inflacyjne przewidują na rok kolejny, chociaż mówią, co jest wcześniejszą opinią, że po połowie 2022 roku, sytuacja pod tym względem może zacząć się stabilizować, a pewne obniżki cen, zobaczymy w końcówce przyszłego roku.

Są też oznaki, że gospodarka Republiki Irlandii, jest bliska przegrzania, a to też nieciekawy sygnał, bo o ile tak się stanie, będziemy mieli do czynienia z wyhamowaniem produkcji, co z kolei może prowadzić do zmniejszania poziomu zatrudnienia.

Istotne jest też, że inflacja najszybciej wzrastać ma w pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku, i do końca marca wynieść 6%, co ma być jakoby wartością szczytową, ale i bardzo odczuwalną w portfelach mieszkańców kraju. Wzrost inflacji, jest niczym innym, jak rosnącymi cenami detalicznymi, a jednocześnie oznacza, że dochód rozporządzalny, więc pieniądze pozostające po opłaceniu podatków i wszelkich kosztów stałych, będzie raczej niższy, niż jest to jeszcze w roku obecnym.

Są jednak sygnały, które wprowadzają nieco optymizmu, bo szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że kierowana przez nią instytucja, nie planuje podwyżek stóp procentowych, aż do 2023 roku. Ma to stać się impulsem pobudzającym europejskie gospodarki, a co także ważne, jest sygnałem dla krajowych Banków Centralnych, że i one, powinny być powściągliwe w podejmowaniu decyzji o ewentualnych podwyżkach oprocentowania.

Bogdan Feręc

Źr: ERSI/ EBC

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська