Inflacja szaleje – będziemy oszczędni w te święta

Tak przynajmniej sugeruje najnowszy raport KBC Bank, który prowadzi analizy i przygotował indeks nastrojów konsumenckich.

Jedna na trzy osoby, które wzięły udział w badaniu, mówi, że planuje wydać mniej pieniędzy na nadchodzące święta, w porównaniu do wydatków ubiegłorocznych. Powodem mają być wyższe ceny towarów i usług, a zwłaszcza rosnące rachunki za energię oraz ceny paliw, co już teraz wpływa na niektóre gospodarstwa domowe. Nie wszędzie jednak konsumenci będą się ograniczać, bo w grupie osób młodszych, zamieszkujących Dublin, trend będzie nieco inny i ci, nie są skłonni do takich oszczędności, a mówią nawet, że planują wydać więcej, niż było to w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Bardziej oszczędni będą natomiast ludzie w przedziale wiekowym 45 – 54 lata, który mieszkają w Munster, bo tam wydatki ograniczane mają być najbardziej.

Powiększyła się też grupa, która twierdziła zazwyczaj, że ma stałe lub powracające trudności z utrzymaniem siebie i rodziny, a ta, jest obecnie dziesięciokrotnie większa, więc święta Bożego Narodzenia, będą dla nich skromniejsze, a wymuszone drożyzną w sklepach i rosnącymi opłatami stałymi. W badaniu ujawniono, że z ogółu respondentów, aż 37% osób planuje wydać na tegoroczne święta mniej, niż było to w 2020 r., natomiast tylko 13% ankietowanych odpowiedziało, że wyda w tym okresie więcej pieniędzy. Dodatkowo z analiz wynika, że niewielka, bo 12 proc. grupa mieszkańców kraju, może powiedzieć, iż w tym roku, ma więcej pieniędzy do wydania, co z kolei pokazuje, że tylko w przypadku tych osób, pensje wzrosły. 40% badanych uznało, że ma mniej pieniędzy w portfelach, niż przed rokiem, a to w rachunku ogólnym, da oszczędzanie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Komentując wyniki, ekonomista KBC Bank Austin Hughes powiedział:

– Czytamy te wyniki jako sugerujące, że Boże Narodzenie 2021 będzie ostrożne, a nie odwołane. Tak więc mniej więcej jeden na trzech konsumentów twierdzi, że w te Święta Bożego Narodzenia ma mniejszą siłę nabywczą niż w zeszłym roku, podczas gdy tylko jeden na ośmiu twierdzi, że ma więcej pieniędzy do wydania.

Ekspert KBC Banku dodał również, iż obniżył się tym samym indeks nastrojów konsumenckich i jest obecnie jednym z najniższych, a największe obawy społeczeństwa budzi obecnie sytuacja brexitowa, koszty energii oraz niepewna sytuacja z Covid-19. Indeks nastrojów konsumenckich obniżył się więc w listopadzie do 83,1 punktu, chociaż w październiku był na poziomie 86,8 punktu, co zaznaczył Hughes.

Badanie KBC zdaje się potwierdzać inna analiza, którą przeprowadziła firma Deloitte, a w tym ujawniono, że 74% ankietowanych, obawia się wzrostów cen za zakupy codzienne, co wpływać będzie na ogólny stan dochodu rozporządzalnego. To, jak podkreślili analitycy Deloitte, jest to znacznie powyżej średniej światowej, a wpływa na taki stan rzeczy, ma znaczny wzrost cen artykułów spożywczych. Respondenci Deloitte dodają, że podwyżki bardzo widoczne były w ostatnim miesiącu, a za artykułami spożywczymi, największe podwyżki cen artykułów konsumpcyjnych notowano w zakresie usług restauracyjnych, alkoholu, wyrobów tytoniowych, obuwia i odzieży.

Październikowa inflacja w Irlandii wyniosła natomiast 5% i osiągnęła ten poziom pierwszy raz od 20 lat.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська