Inflacja kosztować ma 2000 €

Ze względu na nieprzerwany wzrost inflacji, życie w Irlandii stanie się jeszcze trudniejsze nawet rządowe wsparcie, nie przyniesie ulgi, bo stanie się niczym w ogólnych kosztach, jakie ponosić będą w tym roku mieszkańcy kraju.

Oblicza się, że do końca grudnia, średnie koszty życia w kraju, dla czteroosobowej rodziny, zwiększą się o 2000 €, a czynnikami wpływającymi na stan portfeli będą przede wszystkim koszty energii, ogrzewanie domów i paliwa pędne. To z kolei wpłynie na podnoszenie się cen detalicznych w sklepach, co dodatkowo obciąży domowe budżety. Oczywiście to nie koniec tej wyliczanki, gdyż i ceny mieszkań, zarówno tych na rynku kupna-sprzedaży, jak i czynsze będą rosnąć, które staną się prawdopodobnie najwyższe w historii Irlandii.

Eksperci uważają, że niewiele jest obecnie możliwości, by powstrzymać inflację, a gospodarstwa domowe, powinny przygotować się na powszechną drożyznę i stały wzrost wydatków na utrzymanie.

Nie można teraz wykluczyć dwóch scenariuszy, czyli tego ze stałym wzrostem kosztów utrzymania do końca roku, ale i tego, który mówi, że stabilizacja zacznie się po połowie roku. Tu jednak pojawia się pewne zastrzeżenie, bo okres jesienny, czyli rozpoczęcie sezonu grzewczego, ponownie może powodować silne wzrosty cen na nośniki energii.

Ceny artykułów i towarów konsumpcyjnych wzrosnąć mają w tym roku o ok. 5%, co z kolei doprowadzi do sytuacji, że nawet oszczędności zgromadzone w czasie pandemii, będą pochłaniane przez inflację, a dużymi wzrostami mają charakteryzować się w tym roku ceny samochodów używanych, podróże lotnicze, alkohol, telekomunikacja, opłaty za opiekę nad dziećmi młodszymi, ubezpieczenia zdrowotne. To w połączeniu z drożejącymi nośnikami energii i rosnącymi czynszami, da nam obraz ogólnych kosztów życia, jakie będą dotykać mieszkańców Irlandii.

Jak wynika z badania agencji Red C, największe problemy mają już teraz osoby samotne, bezrobotni, rodzice samotnie wychowujący dzieci i rodziny wielodzietne, ale też emeryci i renciści. Ta grupa ma się w tym roku tylko powiększyć, natomiast trend odwrotny, może pojawić się dopiero wiosną roku 2023.

Tym samym można powiedzieć, że rządowa pomoc i program dopłat, będą niewielkie, jak na potrzeby dużej części irlandzkiego społeczeństwa, które cierpieć będzie w tym roku z powodu powszechnej drożyzny.

Bogdan Feręc

Źr: Red C/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Linie lotnicze mają
Sprzedaż whisky Jam
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська