Inflacja cen artykułów spożywczych zwalania, ale nadal jest dwucyfrowa

Według grupy analitycznej Kantar konsumenci w dalszym ciągu borykają się z dwucyfrowym wzrostem cen.

Badanie, które przeprowadził Kantar, objęło ponad 30 000 produktów w irlandzkich supermarketach, a wykazało, że w okresie 12 tygodni poprzedzających 3 września kupujący zapłacili za te towary o 11,5% więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. To oznacza spadek w porównaniu z 12,8 proc. w sierpniu.

Kupujący odwiedzali sklepy częściej w ciągu czterech tygodni poprzedzających 3 września, a w ciągu miesiąca odbyli jedną dodatkową wizytę w supermarkecie. Jednak podczas jednej podróży kupowali średnio o jeden artykuł mniej, pomimo częstszych wizyt w sklepach.

Dyrektor ds. rozwoju biznesu Emer Healy powiedziała:

– To czwarty miesiąc z rzędu, w którym następuje spadek, o 1,3 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem, co jest zachęcające zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców detalicznych. Chociaż stopa inflacji jest nadal stosunkowo wysoka, jest to najniższy poziom, jaki zaobserwowaliśmy od 12 miesięcy i spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach będzie nadal spadać.

Ilość artykułów sprzedanych w ramach promocji spadła w sierpniu o 0,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale dla kupujących nadal dostępne były rabaty. Z badania wynika, że ​​odsetek sprzedaży w ramach promocji wynosi obecnie około 24,1 proc., natomiast popyt na produkty marek własnych w dalszym ciągu przewyższa popyt na produkty markowe. Sprzedaż artykułów marek własnych wzrosła w ciągu ostatnich 12 tygodni o prawie 12 proc., podczas gdy wzrost sprzedaży produktów markowych wyniósł zaledwie 5 proc.

Najsilniej wzrosła wartość asortymentu marek własnych – najtańszych w ofercie supermarketów – i tu sprzedaż wzrosła o 17,8 proc. Kupujący wydają obecnie dodatkowe 10,3 mln euro na te produkty każdego roku.

Marki własne mają obecnie 47,9% udziału wartości w rynku spożywczym, podczas gdy inne marki mają 46,6% udziału.

W ciągu czterech tygodni poprzedzających początek września kupujący wydali na ciastka dodatkowe 7,4 mln euro. Dodatkowy 1 mln euro wydano na płatki śniadaniowe, a sprzedaż serów wzrosła o 2,2 mln euro. Kantar podał też, że w tym okresie na chleb wydano dodatkowe 974 mln euro.

Sprzedaż internetowa również okazała się popularną opcją wśród irlandzkich kupujących w okresie 12 tygodni do 3 września i kupujący wydali dodatkowe 27 mln euro w internecie, a ponad 17% irlandzkich gospodarstw domowych decyduje się obecnie na zakupy artykułów spożywczych w zaciszu własnego domu.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Maria Lin Kim on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podwyżki stóp proc
Zmiana na pozycji li