Inflacja 5,5%

Drożyzna w sklepach widoczna jest na każdym kroku, a podano też dane o inflacji za grudzień 2021 roku i nie są to dobre informacje.

Na wzrost cen towarów konsumpcyjnych w Irlandii wpływała przede wszystkim cena prądu, gazu, paliw grzewczych oraz pędnych, co w konsekwencji dało wzrosty cen detalicznych. Ceny w kraju wzrosły więc w grudniu ub. roku o 5,5% i był to najwyższy miesięczny wzrost cen od kwietnia 2001 roku.

To nie koniec złych informacji, gdyż ekonomiści wyrazili też swoją opinię, która dotyczy najbliższej przyszłości, a nie spodziewają się, aby ceny zaczęły się obniżać. Na kolejne wzrosty inflacyjne wpływać będzie ogólna sytuacja gospodarcza na świecie, ale też narastające napięcie w naszym regionie, czyli w Europie i przygotowująca się do inwazji na Ukrainę Rosja.

Federacja Rosyjska, z dużą mocą destabilizuje obecnie rynek energetyczny w Europie, ale jednocześnie, poprzez te działania, może doczekać się zwiększenia sankcji, o czym poinformowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen. Unijna prezydent stwierdziła, że o ile Rosja nadal stosować będzie zabiegi ograniczające dostawy nośników energii do Unii Europejskiej oraz dokona napaści na Ukrainę, powinna liczyć się z głębokimi i dotkliwymi sankcjami ekonomiczno-prawnymi.

To z kolei wyraźny sygnał, że Rosja, może wkrótce doczekać się pełnej izolacji, więc sankcji nałożonych na nią przez Unię Europejską, USA i inne potęgi gospodarcze, ale i NATO nie pozostanie obojętne na atak na Ukrainę.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/AFP/CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Godzina policyjna do
Garda i sprzedawcy t
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська