Infekcje spadły do zera

Blokada dała rezultaty, a nawet jest skuteczna, ponieważ w jednym z trzech hrabstw, w którym wprowadzono ponowną blokadę, zakażenia spadły do zera.

Na konferencji prasowej pełniący obowiązki naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn poinformował, że w poniedziałek, w Laois, nie zanotowano nawet jednego nowego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, co uznano za efekt wprowadzonych ograniczeń. Trochę inaczej jest w Kildare oraz Offaly, bo tam odnotowano odpowiednio jeden i dziesięć nowych przypadków koronawirusa.

Z przeprowadzanych w całym kraju badań w tym zakresie wynika, iż wczoraj było 57 nowych zakażeń, ale dodaje się, że wskaźnik zachorowań, zaczął się stabilizować.

Dr Ronan Glynn:

– W przyszłym tygodniu będziemy mogli naprawdę ocenić wpływ środków, w szczególności w Kildare, Laois i Offaly, ale wyraźnie widzimy znaczną liczbę przypadków zakażeń w innych hrabstwach, nie zaś w trzech objętych blokadą. Pamiętajmy, że nie ma żadnej winy za nabycie lub przekazanie tej choroby. Jako kraj, nadal jesteśmy w dobrym miejscu w stosunku do wielu regionów i państw na całym świecie pod względem ilości zakażeń.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia powiedział również, iż rozumie, że irlandzkie społeczeństwo zmęczone jest już ograniczeniami, jednak są one niezbędne, aby zapobiegać ponownej epidemii. Glynn powiedział jednocześni, że władze medyczne widzą w kraju pewną zależność, gdyż o ile w społeczeństwie wyrobił się już nawyk mycia rąk i osłaniania twarzy, to z dystansowaniem się, nadal jest słabo. Dr Ronan Glynn zaapelował, aby utrzymywać dystans społeczny, czyli odległość 2 metrów od osoby, która nie mieszka z nami w jednym gospodarstwie domowym.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Pracownicy zakładó