Incydenty związane ze szczepieniami należy zgłaszać

Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA) zwrócił się do irlandzkiego społeczeństwa, aby osoby, u których wystąpią jakieś skutki uboczne, po podaniu szczepionki Covid-19, zgłaszały ten fakt władzom medycznym.

Do tej pory w Irlandii podano 2,9 miliona pojedynczych dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi, ale odnotowano również 7862 zgłoszenia o wystąpieniu skutków ubocznych. Żeby raporty były pełne, czytamy w komunikacie HPRA, zarejestrować trzeba wszystkie zdarzenia, jakie miały miejsce na terenie kraju.

Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, dzwoniąc do HPRA lub informację przesłać drogą elektroniczną, korzystając z adresu: www.hpra.ie/report.

System zgłaszania niepokojących objawów, uruchomiony został dla wszystkich, a zgłoszenie, wymaga podania kilku szczegółów, w tym danych osobowych oraz objawów. Co zaznaczono, mniej istotne pytania, można pominąć, ale ważne jest, by można było skontaktować się z osobą raportującą, o ile zajdzie taka potrzeba, ale HPRA musi również znać objawy, jakie wystąpiły po podaniu szczepionki Covid-19.

W zgłoszeniu pojawiają się też pytania, które określić mają przebieg powikłania, więc czy po podaniu szczepionki wyniknęły skutki uboczne:

– śmiertelne,

– wystąpiło zagrożenie życia,

– osoba była hospitalizowana,

– wystąpiła niezdolność lub niepełnosprawność – trwała lub znaczna,

– zaszczepiony ma wady wrodzone lub anomalie,

– były przeciwwskazania medyczne.

HPRA dodaje, że raportować powinno się wszelkie skutki niepożądane, nawet te łagodne, a to może pomóc w przyszłości, o ile okaże się konieczne przedstawienie dowodów lub dochodzenie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Bogdan Feręc

Źr: HPRA

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Nagrody dla Studenck
Badacze UW pracują
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian