Ilość zakażeń seniorów spadła o połowę

Minister zdrowia Stephen Donnelly poinformował, iż w ostatnich dwóch tygodniach, kiedy zaszczepiono 85-latków i osoby starsze, ilość zachorowań dla tej grupy na Covid-19, spadła o połowę.

To znaczny spadek, dodał minister Donnelly, który powiedział również, iż niższy jest poziom hospitalizacji osób starszych, a wszystko dzięki szczepieniom.

Minister Stephen Donnelly:

– Nasz program szczepień przeciwko Covid-19 ma również spektakularny wpływ na hospitalizacje osób starszych. W styczniu 11 procent osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 było rezydentami domów długoterminowej opieki stacjonarnej. To spadło z 11 procent do zaledwie połowy. Biorąc pod uwagę te naprawdę zachęcające dane, nie jest zaskoczeniem, że poparcie społeczne dla szczepionek w Irlandii jest bardzo wysokie.

Stephen Donnelly oczekuje również, że sytuacja pandemiczna w kraju zacznie się zmieniać, już w przyszłym miesiącu, kiedy do Irlandii dotrzeć ma około miliona dawek szczepionki, a to pozwoli na uruchomienie szerokiego programu szczepień, więc coraz więcej osób w kraju, będzie zabezpieczonych przed ostrymi formami Covid-19.

Trochę inaczej sprawa wygląda, jeżeli przyjrzymy się wypowiedzi przedstawicieli HSE, bo Zarząd Służby Zdrowia stwierdza, że dopiero musi potwierdzić, czy dostawy na zapowiadanym przez ministra poziomie, będą realizowane. Dyrektor generalny HSE dr Paul Reid jest zdania, co powiedział na konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu, w kraju uda się zaszczepić od 95 000 do 105 000 osób, bo takie ilości szczepionek są obecnie dostępne w Irlandii.

Minister Donnelly uważa jednak, że sytuacja od kwietnia będzie się wyłącznie poprawiać, gdyż do Irlandii oprócz szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca, dostarczana będzie też wakcyna firmy Johnson&Johnson, a ta zwiększy pulę dostępnych dawek.

Minister Stephen Donnelly:

– W kwietniu mamy otrzymać około miliona dawek szczepionki. Będzie to w przybliżeniu taka sama kwota, jaka wpłynie do końca tego miesiąca. W maju, a następnie ponownie w czerwcu, mamy otrzymywać miesięcznie około miliona szczepionek. Jak zawsze jest to uzależnione od dostaw firm farmaceutycznych w uzgodnionych ilościach. Jeśli tak się stanie, czterech na pięciu dorosłych może otrzymać jedną lub dwie dawki szczepionki do końca czerwca.

Dla porównania możemy podać dane z Irlandii Północnej, gdzie już 45% populacji jest zaczepiona, a w Republice dopiero 13,2%.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Jeszcze przynajmniej
Dlaczego rząd nie o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian