Ilość rejestracji rośnie. Ponad 30 000 pracodawców w programie dopłat do wynagrodzeń

Revenue poinformowało, że już ponad 30 000 firm z całego kraju, zarejestrowanych jest w systemie dopłat do wynagrodzeń pracowników, a nowe wnioski wciąż napływają. Do tej pory Revenue wypłaciło z tego tytułu 34 miliony euro, natomiast wstrzymało wypłatę dla 777 pracodawców, na których konta nie trafiło 2,1 mln €.

Powód wstrzymania wypłat jest banalny i Revenue podkreśla, że leży po stronie pracodawców, którzy nie otworzyli jeszcze specjalnego rachunku bankowego w systemie Revenue On-Line (ROS), a ten przeznaczony jest na zwroty.

Revenue informuje, iż każdy pracodawca może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów na wypłaty dla pracowników w okresie pandemii, jednak warunkiem podstawowym jest utrzymanie zatrudnienia osób, bo tylko wtedy można otrzymać refundację kosztów. Większość pracodawców otrzymuje zwroty bardzo szybko, więc najczęściej zgodnie z tygodniowym harmonogramem wpłat, ale są też przypadki, że wypłata następuje w ciągu 24 godzin.

W ramach systemu dopłat Revenue wypłaca pracodawcom kwotę 70% normalnego uposażenia pracownika, który zarabia do 38 000 € rocznie, jednak maksymalnie 410 €. Pracownicy zarabiający od 38 000 do 76 000  euro rocznie, mogą liczyć na kwotę zasiłku w wysokości 350 € i tyleż samo otrzyma z Revenue w postaci zwrotu pracodawca, a osoby zarabiające powyżej 76 000 € rocznie, nie kwalifikują się do tego programu.  

Jest jeszcze jedno kryterium, które zakwalifikuje firmę do otrzymania refundacji kosztów poniesionych na wypłaty dla pracowników w sytuacji kryzysu spowodowanego koronawirusem i firma musi wykazać, że utraciła co najmniej 25% ze swoich dotychczasowych obrotów i nie jest w stanie wypłacać wynagrodzeń w dotychczasowej wysokości.

W przypadku Irlandii wystarcza obecnie zwykłe oświadczenie pracodawcy, a to zweryfikowane będzie w późniejszym terminie.

Revenue zaprzeczyło doniesieniom prasowym, iż będzie publikować listy firm, które skorzystały ze wsparcia państwa w zakresie dopłat, gdyż uznano, że może być to dla nich krzywdzące i stawiać firmę w złym świetle w oczach kontrahentów. Tak jednak nie jest, bo Revenue wychodzi z założenia, że firmy, które utrzymują obecnie zatrudnienie, a korzystają z dotacji państwa, powinny być za takie działanie chwalone. Utrzymując obecny poziom zatrudnienia, firmie łatwiej będzie wrócić na rynek i do pełni sił wytwórczych, po zakończeniu pandemii, powiedział prezes Revenue Niall Cody.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij...
Sądny miesiąc bran
„W nadchodzących
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish