Ilość covidowych zgonów znacząco spadła

Dr Tony Holohan poinformował, że od jakiegoś czasu, w kraju notuje się znacznie mniej zgonów w następstwie zakażenia koronawirusem, a w szpitalach, przeważają osoby zakażone, bez szczepień lub zaszczepione częściowo.

Wg dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia, jest to wynik szczepień i taki obserwowany jest od stycznia tego roku, więc uznaje się, że szczepionki działają. Niestety w ostatnim okresie znacznie wzrosła ilość zakażeń, chociaż przypomina się o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, jednak część osób, przede wszystkim tych zaszczepionych, zachowuje się ryzykownie.

Z danych wynika, że w marcu tego roku, mieliśmy do czynienia z 14 zgonami spowodowanymi Covid-19, natomiast w marcu roku ubiegłego, zgonów było 255. Hrabstwami z największą ilością zgonów do początku sierpnia było Monaghan, a kolejnymi Mayo, Kildare i Dublin. Natomiast najwięcej covidowych zgonów notowano w domach opieki.

Również irlandzka służba zdrowia informuje o wzroście zakażeń i osób przebywających z tego powodu w szpitalach, a jak dodaje HSE, 58% stanowią osoby niezaszczepione. Rośnie też ilość wykrywanych przypadków zakażeń w centrach testowych i już ponad 30% ze wszystkich próbek, wykazuje wynik dodatni. Wg HSE, w szpitalach przebywa obecnie 219 pacjentów z Covid-19, a 37 osób znalazło się na oddziałach intensywnej terapii medycznej.

Naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan powiedział również:

– Wiemy, że szczepionki działają. Są one skuteczne w około 80 procentach w zapobieganiu objawowej choroby Covid-19 i zapewniają około 95 procent ochrony przed hospitalizacją, a ta ochrona przed ciężką chorobą, utrzymuje się nawet w kontekście wariantu Delta. Irlandzki program szczepień zapobiega obecnie co najmniej 2700 przypadkom tygodniowo na milion mieszkańców.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wieś ostoją pracuj
Zaspokojenie potrzeb