Ilość bezrobotnych wzrosła przez podniesienie poziomu ograniczeń

Departament Ochrony Socjalnej opublikował dane o stanie bezrobocia w kraju, a z tych wynika, że ponownie mamy więcej osób bez pracy.

Tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni ilość osób bez pracy wzrosła o 23 000 tysiące, a wszyscy ubiegali się o zasiłek z tytułu Pandemic Unemployment Payment. Oznacza to, że w tym tygodniu zasiłek otrzyma 228 858 osób, natomiast tydzień wcześniej było to 206 000 osób. Z prostych wyliczeń wynika, iż w zaledwie tydzień, ilość pandemicznych bezrobotnych podniosła się o 11%.

W omawianym okresie o 23% podniosła się ilość bezrobotnych, którzy nie ukończyli 25 roku życia i jest ich obecnie 54 999 z wcześniejszych 44 724.  

W ostatnim tygodniu 4931 osób zamknęło swoje wnioski o wypłatę PUP, a jutro ostatni pandemiczny zasiłek dostanie na swoje konto 2138 osób.

Ogółem Departament Ochrony Socjalnej wypłaci w tym tygodniu osobom, które straciły pracę przez pandemię 61,4 mln €, a tydzień wcześniej było to 55,2 mln €.

Na koniec września, ilość osób zarejestrowanych w systemie Live register wyniosła 211 492.

Publikując dane minister ochrony socjalnej Heather Humphreys zwróciła uwagę, że wzrost ilości pandemicznych bezrobotnych, jest wynikiem wprowadzenia trzeciego poziomu ograniczeń, co odzwierciedla powagę wpływu koronawirusa na nasze życie. Najbardziej podniesienie poziomu obostrzeń odczuł sektor hotelarski i gastronomiczny, w którym najwięcej osób straciło tymczasowo zatrudnienie. Minister Humphreys, dodała, iż rząd w stosunku do osób na nowo składających wnioski o wypłatę zasiłku PUP, działać będzie natychmiastowo, więc zasiłek otrzymają natychmiast po złożeniu aplikacji, a ocena zasadności przeprowadzona będzie w późniejszym terminie.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

Polska-IE: Udostępnij
WHO rozwiązało irl
DOLNOŚLĄSCY POLICJ
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian