Ilość bezdomnych ponownie przekroczyła 10 000 osób

Z danych opublikowanych przez Departament Mieszkalnictwa wynika, że ​​pod koniec kwietnia 7105 osób dorosłych i 2944 dzieci korzystało w kraju z zakwaterowania w nagłych wypadkach, a łącznie to 10 049 osób. 

To najwyższa liczba od 2020 roku i oznacza wzrost od marca o 24%, czyli bez dachu nad głową w zaledwie 30 dni zostało dodatkowe 1967 osób. Wśród dorosłych bezdomnych jest 2518 kobiet i 4587 mężczyzn, natomiast większość to ludzie w przedziale wiekowym od 24 do 44 lat. Znacznie wzrosła też ilość osób bezdomnych zaliczanych do grupy młodych, co potwierdzają organizacje pomocowe.

Najwięcej bezdomnych jest obecnie w Dublinie i ta grupa stanowi 70% ogółu osób, które utraciły mieszkanie. W podziale na obszary 5% bezdomnych z ogólnej liczby jest na południowym zachodzie, 6% na środkowym wschodzie, 5 proc. na środkowym zachodzie, 4 proc. na zachodzie Irlandii, a 3 proc. na południowym wschodzie. W północno-wschodniej i północno-zachodniej części centralnej 1 procent dorosłej populacji to osoby bezdomne.

W kraju w zakwaterowaniu awaryjnym mieszka obecnie 1308 rodzin, z czego 691 to rodziny z jedną osobą dorosłą.

Wg jednego z dyrektorów Focus Ireland Mika Allena w całym kraju obserwuje się wzrost popytu na usługi dla osób bezdomnych, a jako rozwiązanie problemu wskazuje on budowanie większej ilości domów.

W wypowiedzi dla RTÉ Mike Allen powiedział:

– Ludzie eksmitowani z nieruchomości albo z powodu sprzedaży jej przez właściciela, albo dlatego, że zalegają z czynszem lub z powodu płatności HAP. Ludziom o wiele trudniej jest wyjść obecnie z bezdomności, ale podczas gdy czekamy na więcej domów, nie niszczmy ludziom życia, jeśli spojrzysz, kiedy po raz pierwszy w 2019 roku liczba ta przekroczyła 10 000, Departament Mieszkalnictwa ogłosił całą gamę różnych środków, które zamierzają zrobić i jeśli spojrzysz, o czym teraz mówimy, to dokładnie to samo. To, co absolutnie musimy wiedzieć, to to, że kiedy rząd zobowiązuje się do działania w tych sprawach teraz, faktycznie wprowadza środki, które zmieniają sytuację i że nie wrócimy w to samo miejsce za kilka miesięcy.

Większość osób bezdomnych to rodowici Irlandczycy i są grupą 64%, natomiast 24% pochodzi z Wielkiej Brytanii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a 15% spoza EOG.

Szef polityki i komunikacji w Simon Communities of Ireland Wayne Stanley powiedział:

– Chociaż zdajemy sobie sprawę, że w rządzie pojawiają się ważne inicjatywy i pozytywna polityka jest rozwijana też w Oireachtas, to widząc, iż liczba osób bezdomnych przekracza 10 000, ponownie boleśnie podkreślić trzeba, że ​​głębokość kryzysu mieszkaniowego oznacza, że ​​stopniowe postępy w naszym systemie mieszkaniowym nie wystarczają, aby wyprzedzić kryzys bezdomności.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US troops to be stat
Upaść może tysią
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська