Ilość bezdomnych podniosła się o 23%

Z oficjalnych danych za marzec tego roku wynika, że bezdomność w kraju cały czas rośnie, a i zmieniają się nastroje wobec rządu, który bardziej pomaga teraz uchodźcom wojennym, niż osobom bez dachu nad głową w kraju.

Od marca ubiegłego roku bezdomność w kraju wzrosła o 23%, a i dane miesięczne mówią o stałym trendzie wzrostowym,  który wpływa na oceny wystawiane rządzącym. Na koniec marca tego roku w Irlandii było już 9825 osób bezdomnych, które zakwaterowane zostały w schroniskach i tzw. domach awaryjnych. Oznacza to, że część osób bezdomnych mieszkało w wynajmowanych przez władze lokalne pensjonatach i hotelach, a część w ośrodkach dla bezdomnych i w zakwaterowaniu nagłym.

Organizacje pomagające osobom bezdomnym, ale też zagrożonym bezdomnością mówią, że prawdziwa ilość ludzi bez stałego miejsca zakwaterowania jest o kilka procent wyższa, więc dane nie odpowiadają stanowi rzeczywistemu.

Niestety dla rządu ten musi liczyć się wieloma krytycznymi uwagami kierowanymi pod jego adresem, bo coraz większa grupa stałych mieszkańców Irlandii zwraca uwagę na fakt, że gabinet skoncentrował się na pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym, zapominając o bezdomnych w kraju. Wyrażane są też opinie, że należy szybko naprawić tę sytuację, by nie doszło do eskalacji zachowań i rząd nie doczekał się fali protestów w tym zakresie. Krytycy gabinetu podkreślają, że nie są przeciwnikami przyjmowania uchodźców z Ukrainy do Irlandii, a chcą, żeby rząd zajął się też sprawnie rozwiązywaniem bezdomności w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: