Ilość bezdomnych na stałym poziomie

Właściwie nic się nie zmieniło w statystykach dotyczących ilości osób bezdomnych, o ile nie doliczymy dodatkowych 130 osób, które w październiku straciły dach nad głową.

 

Departament Mieszkalnictwa podał oficjalne informacje za październik tego roku, a z tych wynika, że 9724 osoby nadal były bezdomne. W tej grupie 5999 osób to dorośli, natomiast dzieci 3725. Liczba rodzin korzystających z zakwaterowania awaryjnego wyniosła 1709 i jak dodają urzędnicy, była niższa 44 rodziny w porównaniu do września tego roku.

Departament Mieszkalnictwa twierdzi również, że październik był trzecim miesiącem z rzędu, w którym liczba rodzin zgłaszających się o pomoc w zakwaterowaniu awaryjnym, malała.

 

Departament podaje jeszcze jeden szczegół, jednak nie wyjaśnia, co on oznacza, bo mówi się, iż 70 rodzin uciekło z pogotowia mieszkaniowego, a 112 rodzin nie miało wstępu do kwater awaryjnych w październiku.

 

Przejdźmy więc teraz do opinii samego szefa całego resortu, a tym jest nie kto inny, jak Eoghan Murphy, który z zadowoleniem przyjął spadek liczby rodzin zgłaszających się do domów dla bezdomnych. Wg ministra to programy rządowe zaczynają działać, a tymi mają być m.in. HAP i Place-finders.

Zwracając się do ministra, trzeba powiedzieć, że jego radość jest chyba przedwczesna i Pan minister nie zapoznał się z informacją banku Permanent TSB, który przenosi właśnie tysiące swoich klientów do jednostki obsługującej fundusze vulture. To nie oznacza nic innego, jak przygotowanie do sprzedaży zagrożonych kredytów funduszom sępim, a w konsekwencji może doprowadzić do tsunami bezdomności, jeżeli fundusze będą chciały odzyskać swoje pieniądze.

 

W uspokajającym tonie mówił minister Murphy o wyzwaniach, jakie stoją jeszcze przed kierowanym przez niego resortem, a i pracy, jaka została do wykonania, aby ilość bezdomnych zaczęła się wyraźnie zmniejszać, jednak szef budownictwa wyraził nadzieję, że sytuacja będzie opanowana.

 

Słowa ministra, jak i przedstawione dane, ostro skrytykowała ustami posła Eoina Ó Broin Sinn Féin, a ta ponownie oskarżyła Murphy’ego o manipulowanie liczbami. Wg Sinn Féin, a ugrupowanie kontaktowało się w ostatnim okresie z wieloma organizacjami niosącymi pomoc osobom bezdomnym, liczba osób bez dachu nad głową może wynosić już nawet 12.000.

Krytycznie o rządzie wypowiada się również organizacja charytatywna Focus Ireland, która stwierdziła, że rząd nie podjął wielu ważnych decyzji, niezbędnych do złagodzenia kryzysu bezdomności.

Bogdan Feręc

Źr: Focus Ireland/Sinn Fein/Dept. of Housing

Znajdź nas:

Deszcz odpuszcza - w
Konkurs Tesco Mobile
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn