Ile plastiku zjadamy tygodniowo?

Odpowiedź jest banalna, ale i zatrważająca, bo w przeliczeniu, każda osoba na świecie zjada w 7 dni swoją kartę bankomatową, czyli 5 gramów plastiku.

Najnowsze badania przeprowadzone przez World Wide Fund for Nature ujawniły, że problem plastiku jest ogromny i wszechobecny, a co gorsze, nie możemy się chronić przed jedzeniem plastiku. Pół biedy w Europie, gdzie w 72,2% próbek wody wodociągowej znaleziono włókna plastiku, bo znacznie gorzej jest w Stanach Zjednoczonych i tam aż w 94,4% próbek odnaleziono włókna plastiku i było ich 9,6 w jednym litrze wody.

Niestety nie tylko woda w kranach jest zanieczyszczona plastikiem, ale ten spożywany także wraz z wodą butelkowaną, więc nie ma możliwości uchronienia się przed tym. To z kolei oznacza, że tygodniowo możemy z wodą przyjąć do naszego organizmu 1769 cząsteczek plastiku.

Z raportu stworzonego przez WWF we współpracy z australijskim uniwersytetem w Newcastle wiemy też, że w ciągu ostatnich 19 lat, wyprodukowano więcej plastiku, niż przez wszystkie poprzednie lata. Czyli w 20 lat, przekroczyliśmy poziom produkcji plastiku z XX wieku.

Jeszcze jeden fakt zaniepokoił prowadzących badania, bo okazało się, że jedna trzecia ze wszystkich produkowanych tworzyw sztucznych na świecie, trafia do środowiska, które zanieczyszcza.

Bogdan Feręc

Źr: WWF

Podziel się:

Nowoczesny i pierwsz
Równość płci w I
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn