Ile płacisz za znalezienie pracy dla bezrobotnego?

Odpowiedź jest prosta, ale o tym za chwilę, bo na początku zajmiemy się samymi urzędnikami, a ci na służbie państwowej, także finansowani są przez nas.

 

Urzędnik państwowy, powołany do służby na rzecz każdego mieszkańca Irlandii, jest od tego, aby nam pomagać. Pomaga również osobom bezrobotnym, wprowadzając w czyn np. program Jobpath, o ile robotę otrzymał w urzędzie zatrudnienia, jednak pomoc, jest taka jakby nie do końca.

Skoro istnieje państwowy Urząd Pracy, to, z jakiego powodu wydaje się na znalezienie pracy dla osoby bez zatrudnienia 3718 €, które otrzymują prywatne agencje rekruterskie, jakie działają w Irlandii?

 

Powód jest banalny, bo to nie państwowe instytucje znajdują pracę bezrobotnym, a cedując ten obowiązek na prywatne firmy, umywają ręce od roboty. Proste?

No proste, więc powstaje kolejne pytanie, które z instytucji nie są nam potrzebne, co w konsekwencji ograniczy koszty działalności kraju?

 

Jeżeli przyjmiemy, że niepotrzebne są państwowe instytucje pomagające w znalezieniu zatrudnienia, to będziemy mieli rację, gdyż te stały się właściwie łącznikiem pomiędzy bezrobotnym a prywatną agencją zatrudnienia. Z tego wynika, iż kraj mógłby oszczędzić, zwalniając kilka tysięcy osób, które i to jeszcze raz przypomnę, utrzymywane są z naszych pieniędzy, a i budynki mieszczące urzędników ds. zatrudnienia, przerobić na mieszkania socjalne można.

Same plusy można powiedzieć.

 

Można też stwierdzić, a odwracając sytuację, iż prywatne agencje zatrudnienia, jeżeli uznają, że są potrzebne, to oczywiście mogą działać, ale wyłącznie na zasadach wolnego rynku, czyli jak normalne firmy, które nie otrzymują grantów, dotacji i wsparcia budżetowego, czyli pochodzącego w prostej linii z naszych podatków. W innym przypadku, co oznacza finansowanie przez Skarb Państwa, nie są potrzebne, ponieważ są powieleniem istniejących instytucji państwowych.

 

Komisja Wydatków Publicznych Oireachtas poinformowała, że dwie prywatne firmy, które działają na zlecenie rządu w zakresie wynajdywania pracy osobom bezrobotnym, w okresie obowiązywania programu Jobpath, otrzymały odpowiednio 75,7 mln i 73,3 miliona euro. Ogółem na ten program z państwowej kasy wydano już około 190.000 €, mówią przedstawiciele Komisji, opierając się na oficjalnych danych z Departamentu Zatrudnienia.

 

Kolejne wnioski, można wyciągnąć w domowym zaciszu.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas

Znajdź nas:

Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn