Ile osób w Irlandii miało koronawirusa?

Dzisiaj rozpoczęły się badania, które mają dać odpowiedź na pytanie: Ile osób w Irlandii zakażonych zostało wirusem SARS-CoV-2?

W badaniu weźmie udział ponad 5000 osób, co ma być grupą reprezentatywną w skali kraju, a do badań wytypowane zostały aglomeracja dublińska i Sligo. Laboranci pobiorą próbki, a te poddane zostaną szczegółowej analizie, by przekonać się, u jak licznej lub niewielkiej populacji mieszkańców Zielonej Wyspy, znalezione zostaną ślady obecności koronawirusa.

Badacze określą też, czy u osób, które objawowo lub bezobjawowo przeszły zakażenie, wytworzyły się przeciwciała na tego wirusa, a jednocześnie określony zostanie poziom transmisji.

Do badań mieszkańcy Irlandii typowani będą losowo, a test nie będzie obowiązkowy, bo jak powiedział dyrektor the National Virus Reference Laboratory dr Cillian De Gascun, osoby, które zostaną wylosowane, otrzymają zaproszenie, by poddać się testowi. Wytypowane osoby powinny spodziewać się kontaktu telefonicznego i tą drogą poproszeni zostaną, by pojawili się w laboratorium, gdzie pobrane zostaną od nich próbki. Jednocześnie podczas rozmowy przeprowadzona zostanie ankieta kwalifikacyjna.

Wcześniej mówiło się, że takim testom poddana zostanie znacznie większa grupa kontrolna, ale zrezygnowano z tego pomysłu, gdyż uznano, że pierwsze badania na stosunkowo niewielkiej grupie, mogą dać dokładnie taki sam wynik.

Bogdan Feręc

Źr: National Virus Reference Laboratory

Polska-IE: Udostępnij...
Piją, żeby sobie p
Szymon Hołownia prz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish