Ile kosztuje dom modułowy dla uchodźcy?

Koszty ponoszone na bezpośrednie wsparcie, jakie udzielane jest uchodźcom wojennym z Ukrainy, stale jest przedmiotem rozmów w Irlandii, a najnowsze informacje, już wzbudziły falę komentarzy w mediach społecznościowych.

Jak się okazało, w kraju, gdzie ponad 12 000 osób jest bezdomnych, a i czekają na działanie rządu, ten wydaje 145 000 € na wybudowanie jednego domu modułowego dla uchodźców wojennych z Ukrainy, za który właściwie nie muszą płacić, gdyż to swego rodzaju prezent.

Sam dom uchodźca, a prawidłowo mówiąc, rodzinny uchodźców wojennych otrzymają całkowicie za darmo, a zobowiązane będą jedynie do wnoszenia comiesięcznej niskiej opłaty za jego użytkowanie.

Pierwsze z szeregu domów modułowych, jakie przekazywane mają być uchodźcom z Ukrainy, powstały w Mahon w hrabstwie Cork, a w kolejnych lokalizacjach kończy się właśnie proces budowy. Dom modułowy to nie barak, a w pełni wyposażone mieszkanie z wodą, prądem i całą infrastrukturą towarzyszącą, więc wiele mówi się w mediach społecznościowych, co nie jest nowością, iż irlandzki rząd lepiej dba o osoby z zewnątrz, niż o własnych bezdomnych.

Wiele osób w krytyczny sposób opisywało tę inicjatywę, a i podaje się, w jak trudnych warunkach przyszło im żyć, że nie są pewni, czy nadal będzie ich stać na wynajmowanie mieszkania, a i czy właściciel domu, nie przyjdzie do nich i nie wręczy wypowiedzenia najmu.

To wszystko składa się na obraz dosyć niepochlebnych opinii o działaniach mieszkaniowych gabinetu, który w całkiem inny sposób podchodzi do problemu mieszkaniowego w przypadku stałych mieszkańców kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo CC BY-SA 3.0 Riverview Homes Inc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine flood victim
Sprzeczki Ryanaira z