Ile kosztuje blokada i dlaczego Varadkar ma złamane serce?

Wicepremier Leo Varadkar udzielił obszernego wywiadu gazecie Sunday Independent, a na jej łamach opowiada o swoich odczuciach w kwestii koronawirusa.

Wg Varadkara, co jest potwierdzeniem jego wcześniejszych słów, należy za wszelką cenę unikać wprowadzenia wyższych stopni ograniczeń, bo to zdewastuje ekonomię Irlandii, a i nie przyniesie niczego dobrego mieszkańcom wyspy. Ważne jest, dodaje podczas rozmowy wicepremier, aby w taki sposób kierować działaniami, by te, były zarówno odpowiedzią na potrzeby epidemiologiczne kraju, jak i niezbyt mocno wpływały na ludzi, chociaż mogą w pewnych okresach, przypominać pierwszą pełną blokadę.

An Tánaiste jest też przekonany, iż uda się uniknąć przejścia do czwartego lub piątego poziomu ograniczeń, jednak przyznaje, że krótkotrwałe przejście na wyższy poziom ograniczeń, może stać się w pewnej chwili niezbędne. Chodzi tutaj wyłącznie o przerwanie łańcucha zakażeń, a do tego wystarcza zazwyczaj około 2 tygodni, więc na taki okres mogłaby się w przyszłości pojawić większa ilość obostrzeń, niewykluczone, że lokalnie. Leo Varadkar powiedział również, że już sama myśl o wprowadzeniu w kraju drugiej pełnej blokady, „łamie mi serce”, ale jeżeli trzeba będzie to zrobić, by chronić mieszkańców kraju, „to taka decyzje będzie podjęta”.   

Wicepremier mówił też o ogromnych kosztach pandemii, a te, wyliczono na około 10 000 € na osobę, co oznacza, że w przypadku Irlandii, koronawirus, pochłonie ogółem 50 miliardów euro. Taka kwota, nie jest możliwa do wygenerowania samodzielnie, czyli trzeba będzie wspomagać się pożyczkami, ale Varadkar ostrzegł jednocześnie, że druga pełna blokada, może doprowadzić do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia podczas krachu finansowego zapoczątkowanego w 2008 roku.

Leo Varadkar:

– Wtedy potrzeby pożyczkowe Irlandii osiągną poziomo, podobny do tych sprzed dekady.

Słowa wicepremiera to jedno, ale są jeszcze nieoficjalne informacje z kręgów rządowych, a te mówią, iż w najbliższych 10 dniach, możemy doczekać się decyzji o ponownej blokadzie kraju. W najbliższy czwartek na specjalnym posiedzeniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego i rządowego organu doradczego ds. nauki i medycyny, omawiana będzie właśnie ta kwestia, a wszystko w związku z rosnącą ilością zakażeń. Wydaje się więc całkiem prawdopodobne, iż takie zalecenie może pojawić się ponownie, a skoro uczestniczyć w niej będą wysocy urzędnicy gabinetowi, rekomendacja może doczekać się wprowadzenia przez rząd premiera Martina.

Pełny wywiad z wicepremierem Leo Varadkarem znajduje się na stronach Sunday Independent.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Sunday Independent

Polska-IE: Udostępnij
Epidemia koronawirus
„Żarty” się sk
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian