IKEA wymyśla centra handlowe od nowa

Dział nieruchomości firmy IKEA, Ingka Centers, spotkał się z fantastyczną reakcją konsumentów na swoje centrum handlowe, które otworzyło w zeszłym miesiącu w londyńskim Hammersmith.

Dyrektor zarządzająca – Cindy Andersen – opowiedziała zagranicznemu portalowi retailgazette.co.uk  o swoim planie przekształcenia centrów handlowych w miejsca spotkań.

Według danych Springboard, centrum w Hammersmith było najgorzej działającą lokalizacją handlowa w Wielkiej Brytanii. Liczba odwiedzających spadła o 37,9% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Przeczytaj także:

Jednak Cindy Andersen, szefowa działu nieruchomości Ikei Ingka Centres, zamierza odwrócić ten trend i planuje na nowo wymyślić koncepcję centrum handlowego.

Livat czyli zgromadzenie na żywo

Zaledwie w zeszłym miesiącu w samym sercu tętniącego życiem londyńskiego Hammersmith sieć otworzyła zupełnie inny rodzaj centrum handlowego.

Przeczytaj także:

Centrum nazwane Livat – co po szwedzku oznacza „zgromadzenie na żywo” – ma być miejscem spotkań, a nie tylko miejscem do robienia zakupów.

„Zbyt wiele centrów handlowych nie zaadaptowało się i są postrzegane jako miejsca, które odwiedza się tylko raz w tygodniu. Aby branża przetrwała, musi się to zmienić” – mówi.

„Przeprowadzamy tę zmianę, tworząc miejsca, w których ludzie mogą pracować, robić zakupy, mieszkać i po prostu dobrze się bawić”.

Inwestycja Livat Hammersmith o wartości 170 milionów funtów przekształciła dawne centrum handlowe Kings Mall. W obiekcie działa sklep IKEA o powierzchni 49 000 stóp kwadratowych – to pierwszy mały sklep z meblami w Wielkiej Brytanii.

Ingka Centers opisuje nowe centrum handlowe jako „aktywne miejsce docelowe dla społeczności” i jest przestrzenią zaprojektowaną dla lokalnych mieszkańców.

Poza sklepem IKEA centrum obejmuje lokalną kawiarnię i odnowioną przestrzeń zewnętrzną dla okolicznych mieszkańców. Na terenie obiektu jest też łąką polna z miejscami do siedzenia.

Livat to także interesujący i bogaty program lokalnych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Centrum oferuje też powierzchnię handlową „płatną za godzinę” obsługiwaną przez firmę Sook.

Udana komercjalizacja

Kiedy dwa lata temu Ingka Centers nabyło centrum handlowe Kings Mall, ponad jedna czwarta sklepów była pusta.

Teraz Livat jest już w pełni wynajęty, a nowi najemcy to m.in.  niemiecki dyskont Lidl.

„Wiemy, że nasi goście i szersza społeczność chcą więcej przestrzeni do spotkań, zakupów, spotkań towarzyskich i pracy, które są przyjazne dla człowieka i dla środowiska. Livat Hammersmith właśnie to aoferuje” – mówi Andersen.

DlaHandlu.pl

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Liczba niewypłacaln
Po pandemii problem
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська