II faza: Co będzie wolno?

Za półtora tygodnia rozpocznie się druga faza odmrażania kraju, więc doczekamy się również zniesienia kilku obostrzeń, ale to też nie jest jeszcze pewne, gdyż rząd ostateczną decyzję podejmie w końcówce przyszłego tygodnia.

Niemniej jednak możemy wlać w nas trochę nadziei i już teraz cieszyć się przyszłymi swobodami, a te obejmą m.in. dziedziny edukacji i sportu.

Pięciostopniowy plan odmrażania gospodarki, który rozłożony jest na dwu- lub trzytygodniowe kroki, bo uzależnione od ilości zachorowań na koronawirusa, jest ściśle przestrzegany przez rząd, chociaż wciąż nie doczekaliśmy się decyzji i skróceniu faz do dwóch tygodni, czy siedmiu dni, o co wnioskuje opozycja parlamentarna.

8 czerwca w życie mogą wejść nowe przepisy o ograniczeniach, a dokładnie rzecz ujmując o złagodzeniu ograniczeń, a do tych należeć może uruchomienie znacznie większej ilości placówek handlowych, jednak te będą musiały przestrzegać restrykcji związanych z dystansem społecznym i ochroną pracowników. Będzie można podróżować też na dłuższe dystanse, ale tylko do 20 kilometrów, natomiast podróże na większe odległości, nadal będą zabronione, o ile nie są istotne z punktu widzenia medycznego.

Uruchomione będą mogły być zakłady pracy, ale tylko te, które zapewnią 2-metrowy odstęp swoim pracownikom, a i zamontują osłony oddzielające od osób z zewnątrz. W małych sklepach ilość pracowników ma zostać ograniczona do absolutnego minimum oraz może w nich przebywać określona ilość klientów, co wynika z przelicznika metrażu powierzchni sprzedażowej.

Z całą pewnością będzie można aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, a będą mogły się odbywać m.in. zajęcia fitness w małych grupach i z zachowaniem odległości 2 metrów. Dozwolone będą treningi sportowe drużyn – w niewielkich zespołach i z zachowaniem dystansu społecznego, a w ewentualnych meczach i innych rozgrywkach, nie mogą brać udziału widzowie.

Potencjalnie będą mogły odbywać się szkolenia, oczywiście, jeżeli możliwe będzie zachowanie dystansu 2 metrów, a i otwarte zostaną biblioteki, które tak samo, jak w przypadku sklepów, będą musiały przestrzegać wszelkich ograniczeń. Wrócą też wyścigi konne, również bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostaną natomiast niektóre kawiarnie, restauracje i wszystkie puby, podobnie, jak większość miejsc rozrywki, w tym kina, kręgielnie i salony Bingo.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
Czy wiecie, że 123
Kwiat Kolcolistu w k
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish