Idziesz do pubu – zostaniesz zarejestrowany

Nie tylko właściciele pubów, ale także posłowie zaskoczeni są nowymi propozycjami rządu, który chce, aby właściciele pubów, rejestrowali klientów, jacy pojawili się w lokalu, ale i potrawy, jakie im podano.

Propozycja spotkała się z dużym niezadowoleniem osób, które prowadzą puby, ale także wśród posłów Fianna Fáil, a poseł Marc MacSharry porównał tę propozycję z działaniami „Stasi”, czyli niegdysiejszej policji politycznej we wschodnich Niemczech. Poseł zaznaczył, że zbliża to Irlandię do zasad, jakie panowały w państwach policyjnych. Inaczej na nową propozycję zareagowała minister Anne Rabbitte, bo jak stwierdziła była w „totalnym szoku” i argumentowała, że przepisy idą „o krok za daleko”.

Wątpliwości co do takiej nowelizacji ma również sektor pubów, a jego przedstawiciele zwrócili się już do Rzecznika Ochrony Danych Osobowych, którego pytają, czy to wszystko jest zgodne z prawem i czy przechowywanie informacji przez wymienione w dokumencie 28 dni, jest zgodne z obowiązującymi przepisami?

Nowe przepisy zostały stworzone, kiedy rząd przygotowuje się do otwarcia pubów, które do tej pory pozostają zamknięte, a co zapowiedział premier Micheál Martin, który stwierdził, że w najbliższym czasie, pojawią się szczegółowe informacje w zakresie ich uruchomienia.

Opinia premiera to zapowiedź, a ta, wcale nie musi się spełnić, bo dyrektor kliniczny HSE dr Colm Henry ostrzegł, że teraz nie jest właściwy czas na ponowne otwarcie. Jeżeli do jego opinii dołączy Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, rząd będzie musiał zmierzyć się z tymi organami i właściwie wystąpić przeciwko zaleceniom.

Co ważne, nowy, krytykowany przepis znalazł się już w zaleceniach, a pojawił się tam, jako nowelizacja, która wprowadzona została przez ministra zdrowia Stephena Donnelly. W odświeżonym dokumencie czytamy:

– Puby, które serwują jedzenie, restauracje i kawiarnie muszą zapewnić, że nie więcej niż sześć osób z maksymalnie trzech gospodarstw domowych, zasiadać będzie przy jednym stole. Wymaga się również rejestrowania indywidualnego posiłku podanego każdej osobie i przechowywania tego rejestru przez 28 dni.

Nowelizację krytykują już teraz wszyscy, bo zarówno właściciele pubów, którzy mówią o rosnącej biurokracji, ale i politycy z różnych ugrupowań, nie wspominając już o klientach, a tym, system rejestracji ich obecności w pubach, w ogóle się nie podoba i skłonni są nazywać go prowadzącym do utraty swobód obywatelskich.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
UE jest zniecierpliw
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian