Idziemy w stronę lockdownu?

Przeglądając doniesienia agencyjne, wyłania się z nich nieciekawy obraz przyszłości i nie trzeba być jasnowidzem z Człuchowa, żeby snuć czarne wizje na najbliższe tygodnie.

Australia zaczyna myśleć już o kolejnej blokadzie, bo ostatni wzrost zakażeń, wydaje się nie do opanowania w inny sposób, gdyż nawet szczepienia przypominające oraz dzieci, nie dają gwarancji powstrzymania tej narastającej fali. Nie jest lepiej w Europie, bo tu już mamy pierwsze decyzje, więc w Holandii, wprowadzony zostaje dzisiaj lockdown i potrwa do 14 stycznia 2022 roku, a szkoły działać tam będą w systemie online do 9 stycznia.

O zamknięciu większości holenderskich sklepów, hoteli, pubów, instytucji oraz wprowadzeniu restrykcji na przejściach granicznych, z czego wyłączono apteki i sklepy spożywcze, co ogłosił tamtejszy premier Mark Rutte, donosi z Amsterdamu nasz korespondent Grzegorz Feręc.

Podobnie może być w Izraelu, czyli w kraju, w którym współczynnik wyszczepień i dawek przypominających, jest na wysokim poziomie, mówi się o zaostrzeniu rygorów, a Państwo Izrael, zakupiło już szczepionki, ale nie trwającą, lecz kolejną falę pandemii.

Jeszcze mniej nadziei na normalność będzie, o ile spojrzymy na sąsiednią wyspę, bo w Wielkiej Brytanii, tamtejszy rząd, zaczął rozważać możliwość ponownego wprowadzenia ścisłej blokady kraju, a Boris Johnson, skłania się do tej decyzji, o ile ilość zakażeń wciąż będzie wzrastać.

Podobnie jest w państwach unijnych, które po pierwsze planują w najbliższym czasie podnieść poziomy ograniczeń, zwiększyć zakres bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym ściślej monitorować ruch graniczny w zakresie zdrowia publicznego, a po drugie, mówi się też coraz częściej, jak w przypadku Francji, że paszporty Covid-19, powinny zawierać również informację o dawce trzeciej preparatu, który miał powstrzymać to, czego świadkami jesteśmy obecnie. Do takiego rozwiązania, czyli aktualizacji o dawce przypominającej w paszporcie szczepień, skłania się również Bruksela, która zajmie się tą kwestią w najbliższych dniach.

Tak dochodzimy do rubieży Unii Europejskiej, więc Irlandii, bo ta, również zmaga się ze wzrostem zakażeń, a idąc drogą Albionu, możemy i w Republice doczekać się styczniowego lockdownu na mniejszą lub większą skalę. Wiadomo, że Irlandia Północna, jako integralna część Zjednoczonego Królestwa, rządzić się będzie takimi samymi ograniczeniami, jak główna brytyjska wyspa, a w takich przypadkach, rząd w Dublinie, wprowadzał środki bezpieczeństwa zdrowotnego na podobnym poziomie.

Pytań jest wiele, odpowiedzi mniej, ale widmo kolejnej blokady, zaczęło realnie zagrażać i nam w Irlandii, jak i większości państw na świecie, a to poprzez, co już teraz można otwarcie powiedzieć, przez szczepionki, które nie spełniły pokładanych w nich nadziei.

Bogdan Feręc

Źr: AFP/Reuters/PAP/ANSA/ITIM

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sektor prostytucji p
Najwspanialsze i naj
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська