Ich pensje też wzrosną

Już 1 lutego tego roku, wzrosną pensje posłów i senatorów, co wynika z umowy o podnoszeniu płac dla sektora publicznego.

Z dokumentu wynika, że wynagrodzenie posła, które wynosi obecnie średnio 100 191 € rocznie i senatora 70 168, podniesie się o 1%, a sama podwyżka, odnosi się do całej sfery budżetowej w Irlandii. Oprócz posłów i senatorów podwyżka płac nastąpi w sektorze administracyjnym, służbie cywilnej, ochronie zdrowia, edukacji, administracji lokalnej oraz agencjach państwowych, a koszt tej podwyżki dla budżetu państwa wyniesie 237 mln €.

Z zapowiedzi wynika, iż część posłów i senatorów, odmówi przyjęcia wyższego wynagrodzenia, co było już sygnalizowane wcześniej, jednak teraz zmieniła się argumentacja i część świata polityki uważa, że nie może pozwolić sobie na pobieranie wyższych wynagrodzeń, gdy wielu zwykłych ludzi, boryka się z problemami finansowymi, a te spowodowane są wysoką stopą inflacji.

Jest wielce prawdopodobne, bo takie dochodzą sygnały, że z podwyższonych poborów, zrezygnuje cały klub parlamentarny Sinn Féin, jednak władze ugrupowania potwierdziły, że to indywidualna decyzja posła lub senatora.

W latach ubiegłych z podwyżek płac rezygnowali też ministrowie w rządzie, ale też pojedynczy posłowie i senatorowie, którzy reprezentowali różne siły polityczne.

Co ciekawe, to nie jedyna podwyżka, której doczeka się sektor publiczny, bo już 1 października, co też jest zgodne z umową płacową dla tego sektora, szykuje się kolejna podwyżka, więc również parlamentarzyści otrzymają wyższe wynagrodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmiany w ograniczeni
Audyt nie pozostawia
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська