IBEC chce zwiększenia pakietów pomocowych dla przedsiębiorstw

Irlandzka Konfederacja Biznesu i Przedsiębiorców IBEC zwróciła się do rządu, aby ten znacznie zwiększył pomoc finansową dla firm, głównie małych i średnich.

Wg IBEC, obecne pakiety pomocowe są potrzebne, ale są też na tyle małe, iż pomoc kierowana do przedsiębiorców, powinna być znacznie większa. W obecnym stanie pomocy małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać ze wsparcia w zakresie od 2000 do 10 000 euro, co w skali pandemii, wydaje się kwotą zbyt niską, by firmy mogły stanąć na nogi. Dlatego właśnie IBEC zaproponował, by maksymalna kwota wsparcia podniesiona została do 15 000 €, co będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, gdyż zwiększy szanse na przetrwanie kolejnym przedsiębiorstwom.

W propozycjach IBEC postuluje się, by docelowa kwota pomocy zwiększona została czterokrotnie, a i wprowadzone zostały 100-procentowe gwarancje kredytowe rządu oraz 12-miesięczne zawieszenie spłat odsetek pożyczkowych.

IBEC chciałby też, aby jego propozycje rozpatrzył już nowy rząd złożony z Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, a zwiększone pakiety weszłyby w życie wraz z lipcową transzą pomocy.

W wyjaśnieniu do swoich propozycji IBEC zawarł również prognozy, a w tych przekonuje, że o ile pomoc państwowa nie zostanie zwiększona, to z całą pewnością ucierpi na tym około 100 000 małych i średnich firm, a te generują ponad pół miliona miejsc pracy i chodzi tu głównie o zakłady usługowe oraz sklepy.

Bogdan Feręc

Źr: IBEC

Polska-IE: Udostępnij...
Sinn Féin wzywa ban
Varadkar: „Nie ma
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish