I tak źle i tak niedobrze

Komentarze po nazwaniu mocnymi słowami przez premiera Micheála Martina rosyjskiego przywódcy są mieszane, jak i mieszane były reakcje irlandzkich parlamentarzystów, którzy pierwsi usłyszeli te słowa.

Otóż na posiedzeniu Dáil Micheál Martin omawiał sytuację na Ukrainie, ocenił też niesprowokowany atak Rosji, a jednocześnie swoje słowa odniósł bezpośrednio do przywódcy Federacji Rosyjskiej. To właśnie te słowa wywołały konsternację posłów, a i jak się dodaje, także części społeczeństwa. Martin mówił na początku o nieuzasadnionej wojnie z Rosji z Ukrainą, by przejść płynnie do słów:

– Władimir Putin jest łobuzem i zbirem.

To uznano za nadużycie ze strony premiera, a mówiono, że Irlandia, jako kraj neutralny, nie powinna wypowiadać się w taki sposób, a przynajmniej premier, mówiący w imieniu narodu, powinien patrzeć  na wszystkich, bo nie każdy mieszkaniec Irlandii ma tak radykalne poglądy.

W komentarzach pojawiających się w mediach społecznościowych można natomiast przeczytać, iż takie zachowanie premiera i nazywanie rosyjskiego przywódcy słowami, jakich użył Martin, „jest niezwykle niebezpieczne”, głównie ze względu na różnice w wielkości i potęgi militarnej obu państw.

Premier w odpowiedzi do posłów stwierdził jednak, że o ile Irlandia wciąż jest neutralna, to jak zaznaczał już wcześniej, wyłącznie pod względem militarnym i w tej wojnie, nie będzie stała na uboczu.

To również nie podobało się posłom i części opinii publicznej, bo uznano, że nie powinien on wypowiadać się w sposób, który sugeruje, że neutralność Republiki jest wybiórcza. Komentujący słowa premiera mówili też, że nie powinny one padać w państwie neutralnym, bo stwarzają realne zagrożenie dla całej wyspy.

Premier pozostał jednak przy swojej radykalnej ocenie osoby prezydenta Putina i raczej swojej opinii nie zamierza zmieniać ani przepraszać rosyjskiego przywódcy, że nazwał go, niebezpodstawnie, „łobuzem i zbirem”.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzkie firmy wyc
Zależność od bryt
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська