I po Halloween

Na posiedzeniu Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego omawiana była kwestia zbliżającego się Halloween, więc święta bardzo popularnego w Irlandii.

Niestety tegoroczne świętowanie może zostać zakłócone przez zalecenia zdrowotne, a przynajmniej do takiej decyzji jest bardzo blisko. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan powiedział, iż w tym roku, nic już nie jest normalne, więc i Halloween, odbiegać będzie od znanych nam zasad. W związku z zapowiedzią dr. Holohana możemy spodziewać się zaleceń, które mają odwieść nas od tradycyjnych zabaw, ale głównie spotkań w większym gronie, co nawiasem mówiąc, będzie kontynuacją obecnych zaleceń.

Urzędnicy NPHET już teraz sugerują, aby powstrzymać się od planowania Halloween, więc zabaw w domach, a i nie są przekonani, by odpowiednią formą uczczenia tego święta były odwiedziny dzieci w innych domach, by zbierać cukierki i robić psikusy.

Mówiąc o zbliżającym się Halloween dr. Tony Holohan podkreślił powagę sytuacji i powiedział o osobistej odpowiedzialności za zdrowie swoje, ale i zdrowie osób z naszego najbliższego otoczenia, więc rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Dodał też, że już wkrótce zostaną opublikowane zasady, jak należy zachowywać się podczas Halloween, a i jakich ograniczeń przestrzegać, by uchronić siebie oraz inne osoby, przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem.

Z całą pewnością, o ile mieszkańcy Irlandii, nie zechcą zastosować się do halloweenowych zaleceń NPHET i rządu, czyli pozostać w domach, powinni bezwzględnie założyć maski, a i zadbać o higienę rąk, co pomoże w ograniczeniu możliwości zakażenia. Podkreślono, iż nie należy w Halloween używać plastikowych osłon twarzy, bo te, nie są wystarczającą ochroną.

Więcej szczegółów w tej sprawie pojawi się w przyszłym tygodniu, podkreślił naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET

Zdjęcie dzięki uprzejmości RTE

Polska-IE: Udostępnij
Publikacja budżetu
Unijny system ograni
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian