Huragan Ellen wkroczy do Irlandii

Odzwyczailiśmy się trochę od takich ostrzeżeń, ale Met Éireann opublikowało właśnie ostrzeżenie o statusie pomarańczowym.

Meteorolodzy uważają, że jutro w nocy nad wyspą przejdzie huragan Ellen, który przyniesie nam bardzo silny wiatr i obfite opady deszczu. Najsilniej powieje na zachodnim i południowym wybrzeżu, a Orange Alert obowiązywać będzie dla hrabstw: Galway, Mayo, Clare, Limerick, Kerry, Cork i Waterford. Pomarańczowy Alert wejdzie w życie jutro, w środę, o godzinie 21:00, a obowiązywać ma do czwartku w południe.

Met Éireann nie wyklucza, że ostrzeżenie będzie rozszerzone na inne hrabstwa, a i może być podniesiony jego status. Dla całego kraju Met Éireann wprowadza jutro od godziny 21:00 ostrzeżenie o poziomie żółtym, a to obowiązywać będzie do północny w czwartkową noc.

Ponieważ synoptycy spodziewają się też ulewnego deszczu, informują o możliwych zalaniach i podtopieniach, a nawet lokalnych powodziach. Wg Met Éireann wiatr będzie na tyle silny, iż może zrywać napowietrzne linie energetyczne, ale łamać też gałęzie drzew.

Podobny komunikat wydał brytyjski Met Office, a to ostrzeżenie obowiązuje dla hrabstw w Irlandii Północnej i są nimi: Antrim, Armagh, Down, Fermanagh, Tyrone i Derry. Na Północny ostrzeżenie obowiązywać będzie od jutra od godziny 20:00 do czwartku do godziny 24:00.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/Met Office

Polska-IE: Udostępnij
Dziwne światła w w
POLICJANCI WSPÓLNIE