HSE zmienia plan szczepień

W kraju okazało się konieczne zmodyfikowanie dotychczasowych planów szczepień, a wszystko za sprawą dwóch firm.

Co należy podkreślić, niektóre z państw, nie tylko w Unii Europejskiej, zastanawiają się, czy w ogóle używać będą innych szczepionek niż produkowane przez Pfizer/BioNTech i Modernę, co w konsekwencji znacznie opóźni programy szczepień. Do takich decyzji daleko jest Irlandii, chociaż i wyspa modyfikuje swoje wcześniejsze założenia.

Jak wynika z danych HSE, w kraju od kwietnia do końca czerwca, nie pojawi się przynajmniej 600 000 dawek szczepionki, a te miała dostarczyć firma Johnson&Johnson. Powód jest prosty, gdyż nadal trwa ocena Europejskiej Agencji Leków, która bada przypadki zakrzepów, jakie wystąpiły po podaniu preparatów AstraZeneca i właśnie Johnson&Johnson.

Wg niektórych wyższych członków władz HSE, szczepionek na wyspie będzie znacznie mniej, niż oczekiwano, bo do tych z „J&J”, dołączyć należy również preparat AstraZeneca, a to może wtedy pokazać, iż do kraju nie trafi w omawianym okresie grubo ponad milion dawek.

HSE podzieliło się tą informacją z Komisją Zdrowia Oireachtas, a dodatkowo określono cele, jakimi kierować ma się w najbliższych miesiącach irlandzki Zarząd Służby Zdrowia. Chodzi tutaj o dokończenie szczepień najstarszych grup wiekowych oraz szczepienia kolejnych osób, które doczekają się podania wakcyny, zgodnie z ich datą urodzenia.

Nie wiadomo, jak wyglądać będzie na wyspie proces szczepień preparatem AstraZeneca, ponieważ w tej sprawie, zbierane są dopiero informacje, a połączone zespoły odpowiedzialne za zdrowie publiczne i szczepienia, swoje pierwsze posiedzenie w tym zakresie zaplanowały na przyszły tydzień. Wydaje się jednak, że skoro HSE właściwie wyłączyła z programu szczepień specyfiki AstraZeneca i Johnson&Johnson, decyzja może przynieść rezygnację z używania ich w Irlandii, przynajmniej do chwili, wydania przez Europejską Agencję Leków, pozytywnej opinii w zakresie obu wakcyn.

*

W związku z tym, ponownie i nie ostatni raz uznać mogę, że moje i Tomasza Wybranowskiego przewidywania, zaczną się wkrótce ziszczać, więc program szczepień w Irlandii, przeciągnie się do stycznia przyszłego roku, a dodam teraz, że przynajmniej. Na koniec jeszcze jedno, wakacje w Irlandii…

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian