HSE zamówiło 15 milionów testów

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się testy antygenowe, a sprzedawcy detaliczni, nie mogą uzupełnić zapasów, więc do gry włączyło się HSE, które zamówiło u producentów ponad 15 milionów pojedynczych testów antygenowych.

Wg Zarządu Służby Zdrowia, w najbliższych tygodniach, testy antygenowe, cieszyć się będą niesłabnącym zainteresowaniem, więc należy zapewnić do nich stały dostęp. HSE wykorzystując swoje możliwości, zamówiło już testy u producentów, a te zaczną się pojawiać na wyspie w najbliższych dniach, czyli w tym zakresie, sytuacja zacznie się normalizować. Trochę inaczej jest w przypadku sprzedawców detalicznych, a chodzi tu przede wszystkim o supermarkety, gdyż te, nadal mają problemy, by zaopatrzyć się w odpowiednie dla nich ilości testów antygenowych.

Aktualnie w magazynach podlegających HSE, znajduje się jeszcze prawie 6 milionów testów antygenowych, które dostarczane są szeroko pojętej służbie zdrowia, ale i są wsparciem sprzedaży w aptekach. Kolejna transza z 15 milionów sztuk testów, jakie zostały zamówione, wyprowadzi HSE z kryzysu, czyli testy antygenowe, w większej ilości pojawiać się będą w przestrzeni publicznej.

Dostawa 15 mln testów zrealizowana będzie w styczniu i lutym tego roku, dodaje rzecznik HSE, a jednocześnie stwierdza, by uważać na nieuczciwe oferty ze stron internetowych, bo tam, oferuje się do sprzedaży testy antygenowe, ale duża część, nie jest zatwierdzona do użytku przez Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA), czyli wynik testu, może zostać odrzucony przez HSE. Rzecznik Zarządu Służby Zdrowia powiedział też, że na czarnym rynku testów, ponownie wzrosły ceny i za opakowanie 10 sztuk, niekiedy należy zapłacić już ponad 70 €.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська