HSE zachęca rodziców do zapoznania się z prawdziwymi danymi

Otwarcie szkół i powrót uczniów do klas, wywołało w Irlandii kolejne niepokojące zjawisko, a temu przeciwstawia się Health Service Executive, czyli Zarząd Służby Zdrowia.

Jak informuje HSE, po uruchomieniu placówek edukacyjnych, w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku, zaczęły pojawiać się grupy, złożone najczęściej z rodziców, przynajmniej tak się przedstawiają, a te, przekazują nieprawdziwe informacje o stanie zagrożenia epidemiologicznego w szkołach, a i mówią o przepisach oraz zasadach, które w ogóle nie obowiązują lub nie mają zastosowania w Irlandii.

Na facebookowych grupach przekazuje się też fałszywe wiadomości, iż w niektórych szkołach, mamy epidemie, i po kilku dniach od rozpoczęcia nauki, uczniowie odsyłani byli do domów, a klasy zamykane. Mówi się również o odwołanych zajęciach, a ma się to dziać w wielu miejscach w kraju, co nie ma odzwierciedlenia w faktach, podkreśla HSE.

Takie informacje rozpowszechniane są zarówno przez osoby, które przedstawiają się, jako zaniepokojeni rodzice, jak i nauczyciele. Wiele wpisów sugeruje, a nawet są oskarżeniem, iż HSE, ukrywa prawdziwą skalę przypadków zachorowań, aby sztucznie utrzymywać w społeczeństwie przekonanie, że jest znacznie lepiej, niż jest w rzeczywistości. Grupowicze mówią też, że ilość szkolnych zakażeń, jest trzykrotnie wyższa, od danych przekazywanych przez HSE, a pytani o źródła tych informacji, nie potrafią podać konkretów.

Wg Health Service Executive grupa licząca sobie ponad 131 000 członków, korzysta z danych przekazywanych sobie z ust do ust, wyolbrzymia, przekręca, nadinterpretuje i zwielokrotnia prawdziwe dane. Co ważne, grupa ta, wysyła do rodziców, nauczycieli i personelu szkolnego informacje, aby przekazywali im wszelkie wiadomości w zakresie zakażeń i zachorowań w szkołach, co pomóc ma w ujawnieniu prawdziwej skali zjawiska epidemii szkolnych.

Jak powiedział The Times jeden z administratorów grupy, a chciał pozostać anonimowy, „istnieje ogromna różnica między tym, co oficjalnie podaje HSE, a informacjami, jakie otrzymujemy”.

HSE zaapelowało do rodziców, nauczycieli i wszystkich mieszkańców Irlandii, aby w ocenie sytuacji pandemicznej kraju, posługiwali się danymi, które publikowane są na oficjalnych stronach rządu, NPHET i HSE. Irlandzki Zarząd Służby Zdrowia zapewnia, że nie jest jego intencją wprowadzanie kogokolwiek w błąd, a informuje o prawdziwych i zarejestrowanych przypadkach zakażeń, zachorowań i zgonów powodowanych koronawirusem i innymi przyczynami.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Demonstracje przetoc
Ryanair wydłuża ze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian