HSE ustawi automaty z prezerwatywami w pubach i na uczelniach?

W zaleceniu Komisji Zdrowia Oireachtas znalazło się stwierdzenie, aby podnieść świadomość seksualną w Irlandii, ale też powinno się zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne w tym zakresie.

Jednym z rozwiązań zaproponowanych przez parlamentarny zespół ds. zdrowia, stały się automaty, które będą dystrybuować prezerwatywy, a te będą bezpłatne. Wykonując zalecenie Komisji HSE rozpoczęło badanie, które ma wyjaśnić, czy możliwe będzie rozprowadzanie prezerwatyw w pubach i na uczelniach za pomocą istniejącej już sieci dystrybutorów.

Aktualnie ustawione w wielu miejscach urządzenia, oferują już taką możliwość, jednak są to prezerwatywy płatne, co kłóci się z zaleceniem posłów i senatorów.

Jeżeli narodowemu dostawcy usług zdrowotnych uda się znaleźć rozwiązanie tego problemu, a sprawa prawdopodobnie rozbija się o finansowanie, to obecnie używane urządzenia, wkrótce mogą zaprzestać pobierania opłat za wydanie „gumki”.

Co ważne, HSE ma jeszcze jeden plan i myśli o możliwości dublowania obecnej sieci dystrybutorów, ale w takim przypadku może narazić się na protesty właścicieli automatów sprzedających prezerwatywy.

Z informacji przesłanych przez HSE wiemy, iż na przyszły rok zapewniono już pewną pulę pieniędzy, aby rozwinąć sieć darmowych automatów do wydawania kondomów, jednak do tej pory nie podjęto jeszcze decyzji, w jakiej formie będzie to przeprowadzone.

Akcja poszerzenia sieci dystrybutorów prezerwatyw wspierana jest istotnie przez Ministerstwo Zdrowia, które poprzez promocję tego środka antykoncepcyjnego, chciałoby zmniejszenie ilości niechcianych lub nieplanowanych ciąż, jednocześnie zmniejszając ilość zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową. Urzędnicy resortu dodają, że w takim przypadku, czyli po zwiększeniu ilości użytkowników prezerwatyw, prawdopodobnie spadnie liczba osób, które korzystać będą z pomocy medycznej w tym zakresie, więc i spadną koszty samego HSE.

Ministerstwo Zdrowia oprócz zwiększenia dostępności do darmowych prezerwatyw zaplanowało na przyszły rok uruchomienie kilku kampanii informacyjnych, a te będą promować bezpieczny seks, czytamy w oświadczeniu.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Dept. of Health

Znajdź nas:

Przemysław Zbieroń
Brexit zachwieje ryn
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn