HSE popełniło błąd. Informowało ludzi, że są zdrowi, a tak nie jest

HSE przyznało się do błędu, jaki popełniony został w miniony weekend i informowało dużą ilość osób, iż nie są zakażone wirusem Covid-19, chociaż wcale tak nie było.

Do całkiem sporej ilości mieszkańców Irlandii dotarły informacje, a te przesyłane były w formie sms-ów i e-maili, że wynik ich testu jest negatywny, więc nie są zakażone koronawirusem. To niestety okazało się nieprawdą, bo w około 100 przypadkach było całkiem inaczej i osoby, które otrzymały powiadomienie, iż są zdrowe, takimi nie były.

Szef HSE Paul Reid potwierdził, że doszło do pomyłki, a i skontaktowano się ze wszystkimi osobami, które otrzymały błędną informację, by ją sprostować. Dyrektor Reid powiedział też, iż bada już ten przypadek i postara się wyjaśnić, dlaczego w ogóle do niej doszło, by wyeliminować takie błędy w przyszłości.

Rzeczniczka HSE stwierdziła natomiast:

– Ten błąd wystąpił, ponieważ w przypadku niewielkiej liczby testów laboratoryjnych początkowy wynik testu był nieokreślony. Zwykle takie wyniki wskazują, że wymagany jest kolejny test. Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z pandemią i że nie było możliwe zażądanie kolejnej próbki w wymaganym terminie, podjęto decyzję o przejrzeniu wstępnych wyników testu i ponownym przetestowaniu próbki. Zostało to zrobione w celu zmaksymalizowania szansy na uzyskanie wyniku testu dla pacjenta, jeśli to możliwe. Krajowe Laboratorium Referencyjne Wirusów przeanalizowało szczegółowe dane testu z oryginalnego wyniku testu i ponownie przetestowało oryginalną próbkę. Niestety te nieokreślone przypadki zostały początkowo zgłoszone jako negatywne, w związku z czym zostały zgłoszone ludziom i odbyło się to zgodnie z procesem przekazywania wyników. Błąd został  wykryty przez nasz zespół śledzenia kontaktów i natychmiast podjęto działania naprawcze. Zespół publicznych klinicystów zdrowia skontaktował się lub próbował skontaktować się z każdą z osób, aby przekazać im prawidłowy wynik testu oraz zapewnić im odpowiednie porady i wsparcie w zakresie zdrowia publicznego. Jesteśmy zadowoleni, że ten błąd nie wpłynął istotnie na żadnego innego pacjenta. HSE przeprasza za ten błąd i zapewnia, że dołożono wszelkich starań, aby bezzwłocznie przekazać prawidłową informację pacjentom.

Bogdan Feręc

Źr: HSE

Polska-IE: Udostępnij...
Garda łagodnie podc
Budowlańcy chcą wz
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish