HSE nakazało wypisywanie pacjentów

Kiedy w szpitalach znajduje się ponad 2000 osób z koronawirusem, HSE podjęło decyzję i rozesłało ją do wszystkich szpitali w kraju, aby zawiesić wszystkie mniej pilne zabiegi medyczne, wypisywać pacjentów, którzy nie wymagają już szczególnej pieczy lekarzy i pielęgniarek, a skoncentrować się na pacjentach covidowych.

Decyzja HSE związana jest z pojemnością szpitali, a także z dużą ilością osób na oddziałach intensywnej terapii, które zajmują się chorymi z Covid-19. Wg Zarządu Służby Zdrowia, lecznictwo zamknięte w Irlandii, działa obecnie w „sytuacji awaryjnej”, więc niezbędne są kroki, które pomogą w pracy personelu. Tym samym pacjenci, którzy nie wymagają pilnych zabiegów medycznych, ratujących życie, nie będą przyjmowani do szpitali, ci z lekkimi postaciami chorób z nich wypisywani, a i zawieszono wszelkie zabiegi planowe, które nie ratują życia.

W liście HSE do dyrektorów szpitali znalazło się stwierdzenie, aby wypisywać z placówek pacjentów, „w jak największym stopniu i ze skutkiem natychmiastowym” oraz zminimalizować czas przebywania w szpitalach innych pacjentów, by zwiększyć ilość miejsc dla pacjentów z Covid-19.

W tej samej informacji wysłanej do szpitali dyrektor kliniczny HSE dr Colm Henry mówi, że szpitale są pod presją, również ze względu na braki kadrowe. W zaleceniach HSE sugeruje się, aby wykorzystywać możliwości prywatnej służby zdrowia, czyli tam przenieść część pacjentów. Personel szpitali publicznych wezwany został do skupienia się na swoich zadaniach i szczycie wzrostu zachorowań na Covid, co pozwoli na obsłużenie większej ilości pacjentów.

*

Z jednej strony takie postępowanie HSE można zrozumieć, bo wczoraj wieczorem w kraju odnotowano 63 zgony osób z koronawirusowymi powikłaniami, ale i 3569 nowych przypadków zakażeń, z których część, może trafić na oddziały szpitalne. To jedna strona, bo jest też druga i tysiące osób, cierpi z powodu innych schorzeń, a teraz, właściwie odmawia się im leczenia.

Bogdan Feręc

Źr: The Iris Times

Polska-IE: Udostępnij
Poseł sprzeciwił s
Minister zdrowia opt
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian