HSE intensyfikuje kontrole barów, pubów i restauracji

W ostatnim tygodniu, a w związku z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem, HSE wzmogło kontrole barów, pubów i restauracji, aby sprawdzić, czy stosują się do wszelkich wytycznych, jakie zostały wprowadzone.

Taka sytuacja trwać będzie do chwili, kiedy ilość zakażeń w kraju zacznie spadać, co podkreśla się w komunikacie Health Service Executive, a wskazówki i nakazy, wydawane będą natychmiast po stwierdzeniu uchybień. Tak działo się już w ubiegłym tygodniu, kiedy inspektorzy Zarządu Służby Zdrowia, kontrolujący wymienione miejsca, odnajdywali uchybienia, a co ważne, wydano znacznie więcej pouczeń, niż było to w okresie ostatniego miesiąca.

HSE podczas ubiegłotygodniowych kontroli, wydało o połowę więcej wskazówek i zaleceń właścicielom barów, pubów i restauracji, co zamknęło się ilością 26 wezwań do usunięcia niedociągnięć, a wszystkie miały związek z Covid-19.

Najczęściej było to naciąganie przepisów w zakresie kontroli świadectw szczepień i dystansu społecznego w lokalach, ale i braku odpowiednich oznaczeń oraz ilości klientów. W podziale na ilość spraw 21, było ustnymi i pisemnymi wskazówkami do zmiany postępowania i poprawienia zabezpieczeń, a kolejne stały się oficjalnymi nakazami wykonywania zaleceń.

W jednym przypadku inspektorzy uznali, że przepisy, nie były przestrzegane prawie wcale, więc jednemu z lokali w Galway, wydano nakaz zaprzestania prowadzenia działalności do chwili usunięcia wszelkich niedociągnięć, jakie stały się podstawą do wydania tej decyzji. Lokal ponownie został otwarty po dwóch dniach od kontroli, ponieważ właściciel zastosował się do wszystkich zaleceń inspektorów.

Kontrole prowadzone obecnie przez HSE we współpracy z Health and Safety Authority, a mają na celu monitorowanie prawidłowości wykonywania przepisów i jednocześnie sprawdza się dokumentację oraz listy klientów, jakie mają obowiązek prowadzić lokale. Są też kontrole lotne, a w tych, urzędnicy podający się za klientów, sprawdzają, czy personel jest odpowiednio przeszkolony i czy wykonywane są wszelkie czynności, jakie nakazane zostały od chwili przekroczenia progu pubu lub restauracji przez klienta.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian