HSE będzie szczepić preparatem AstraZeneca

Władze Health Service Executive stwierdziły, co potwierdził premier Micheál Martin, że rozpoczną szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca, kiedy Europejska Agencja Leków, potwierdzi oficjalnie i to ponownie, jej bezpieczeństwo.

Europejska Agencja Leków (EMA), spotyka się dzisiaj na nadzwyczajnym posiedzeniu, a tematem będzie bezpieczeństwo szczepionki Oxford/AstraZeneca. O ile członkowie EMA uznają, że preparat nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia osób, które zaszczepią się tym produktem, Irlandia natychmiast wznowi szczepienia tą właśnie wakcyną.

Wcześniej kilka państw europejskich, ale też z całego świata, wstrzymało podawanie preparatu przeciwko Covid-19, który sygnowany jest przez AstraZeneca. Powodem były niepokojące objawy u osób zaszczepionych, a przypadków było na tyle dużo, że zdecydowano o czasowym zawieszeniu podawania brytyjskiej szczepionki, co ma miejsce również w Irlandii.

Co ważne, Światowa Organizacja Zdrowia, wciąż utrzymuje, a do podobnej opinii skłania się Europejska Agencja Leków, że preparat AstraZeneca, jest bezpieczny i nie widzi się powodów, aby nie podawać go pacjentom. Potwierdzenia bezpieczeństwa płyną również z siedziby firmy AstraZeneca, ale i pojawiła się pewna informacja, która może budzić obawy.

Otóż AstraZeneca zapowiedziała, że w najbliższym miesiącu, zmniejszy dostawy na rynek unijny, ale i zmniejszy się podaż w Wielkiej Brytanii, a powodem ma być przestawienie produkcji na inny tryb.

*

O ile nie przyjmiemy tego tłumaczenia, to pojawi się pewna analogia, bo stało się już tak wcześniej, kiedy w przypadku jednej ze szczepionek, a jej bezpieczeństwo również było kwestionowane, nagle ograniczono dostawy. Po niecałym miesiącu produkcja ponownie ruszyła pełną parą i dostawy niższe od wcześniej zakontraktowanych, ale docierały do odbiorców. Więc i w tym przypadku można zadać pytanie, czy zmniejszenie produkcji przez AstraZeneca, nie ma nic wspólnego z potwierdzonymi przypadkami reakcji niepożądanych po podaniu ich preparatu?

To pytanie pozostawię bez odpowiedzi z mojej strony.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
„Rząd okazuje bra
Teletargi – nowy r
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian