HSE będzie informować zakażonych

The Health Service Executive podejmuje kolejne działania, by w obliczu rosnącej ilości zakażeń wirusem SARS-CoV-2, podnieść świadomość i pomóc prawidłowo stosować się do zaleceń.

Tym razem chodzi o osoby ze stwierdzonym koronawirusem, które otrzymywać będą z HSE szereg wiadomości tekstowych, a w tych przekazywane zostaną informacje, jakie należy podjąć działania, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Pierwszą z wiadomości, nawiasem mówiąc, taką samą, jaką otrzymuje się teraz, będzie ta, która powie o pozytywnym wyniku testu. Następne będą już innej treści, bo informować mają o sposobie izolacji, ochronie siebie i osób z gospodarstwa domowego, ale też o ryzyku przeniesienia wirusa na osoby spoza kręgu najbliższej rodziny i domowników.

HSE stwierdza:

– Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19, otrzymają teraz wiadomość tekstową na swój telefon z informacją o wyniku testu. Tekst powie im, że skontaktuje się z nimi telefonicznie zespół HSE ds. Śledzenia Kontaktów w celu szczegółowej kontroli, a w międzyczasie powinni się izolować. Osoby w ich gospodarstwie domowym powinny ograniczyć swoje ruchy do czasu znalezienia kontaktu, a zespół skontaktuje się również z nimi. Ponadto HSE będzie wprowadzać też nowe wiadomości tekstowe do osób zidentyfikowanych jako bliskie kontakty osób, ze zdiagnozowanym Covid-19. HSE wyśle ​​również wiadomość tekstową do rodziców lub opiekunów dzieci, które zostały zidentyfikowane jako bliskie kontakty w placówkach oświatowych, w tym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i szkołach. SMS poinformuje ich, że ich dziecko, skierowane zostało na badanie, ponieważ uważa się je za bliski kontakt. Jeśli dziecko czuje się dobrze, inne osoby w jego gospodarstwie domowym nie muszą ograniczać swoich ruchów. Jeżeli natomiast źle, muszą się odizolować i zadzwonić do lekarza. Inne osoby w gospodarstwie domowym powinny wtedy ograniczyć ruchy.

W tej sprawie wypowiedział się też naczelny lekarz kraju, dr Tony Holohan, który ostrzega, iż w najbliższym czasie możemy mieć do czynienia ze znacznym wzrostem zakażeń i dlatego podejmować należy wszelkie środki, które podniosą świadomość społeczną, ale i będą wskazówkami dalszego postępowania.

Dr Tony Holohan:

– W kraju mamy powszechne zakażenie społeczne. Rozprzestrzenianie się Covid-19 to problem całej populacji, dlatego zwracamy się do każdego człowieka, każdej rodziny, gospodarstwa domowego, organizacji, miejsca pracy, aby działać zgodnie z poradami dotyczącymi zdrowia publicznego. Jesteście pierwszą linią obrony przed tą chorobą.

W podobnych słowach informację do społeczeństwa skierował zastępca dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn, który mówi:

– Jeżeli zaobserwujemy, że wzorce przenoszenia wirusa przez społeczność nadal będą miały tendencję wzrostową, będziemy świadkami zakażenia bardziej wrażliwych grup, czego konsekwencją będą niestety dalsze hospitalizacje i zgony. Ograniczenie kontaktów, unikanie tłumów i przestrzeganie podstawowych zasad zdrowia publicznego ostatecznie uratuje życie.

Obaj panowie powiedzieli, iż już jutro zbierze się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego i przyjrzy się sytuacji wirusologicznej w kraju, a na tej podstawie, wyda rządowi kolejną rekomendację. Nie można wykluczyć, że nie zaleci utrzymania poziomów ograniczeń, a i ich podniesienia w przypadku hrabstw przygranicznych.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Dlaczego drożeją p
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian