hrabiaEryk: Newgrange (Irlandia)

Niedaleko od miasta Drogheda w hrabstwie Meath w miejscowości Newgrange znajduje się megalityczny grobowiec, który jest starszy od Piramid a nawet od samego Stonehenge.


Newgrange jest megalitycznym grobowcem korytarzowym, a jego istnienie dowodzi tylko, że w dolinie rzeki Boyne, zanim Irlandia została skolonizowana przez ludy celtyckie, mieszkał tu lud o wysokim poziomie cywilizacyjnym.


Na cały kompleks Newgrange składa się: duży okrąg kamienny o średnicy 105 metrów, 12 kamieni z pierwotnych 38 położonych w pobliżu grobowca, każdy wysokości do 2,4 metra. Grobowiec otoczony jest przez 97 kamieni, wiele z nich jest ozdobionych hieroglifami i malowidłami.
Podczas prac wykopaliskowych, profesor O’Kelly zauważył, że grobowiec został ustawiony w taki sposób, że podczas zimowego przesilenia do środka grobowca wpada światło, którego promienie wpadają do środka tego grobowca.


Archeolodzy klasyfikują Newgrange jako grobowiec korytarzowy, ale jest teraz uznawany za coś więcej. Antyczna świątynia to ich zdaniem lepsze określenie. Miejsce to bowiem z pewnością pełniło role znacznie ważniejszą nim nam się wydaje.

hrabiaEryk>>>

Podziel się:

„Czerpaliśmy szcz
Piotr Słotwiński:
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn