hrabiaEryk: „Mesjasz” w Dublinie

Każdy zapewne choć raz w życiu słyszał początek z oratorium Mesjasz Georga autorstwa Friedricha Händla. Trudno zapomnieć słynny chór śpiewający „Hallelujah”. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę i niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z zachwytem.

„Mesjasz” powstał w zaledwie dwa tygodnie, między 29 VIII a 14 IX 1741 roku, kiedy to masa intryg zniechęciłą go do dalszego komponowania.

Na zaproszenie Lorda Devonshire postanowił przybyć do Irlandii, aby odpocząć od Anglii i Londynu. Dublin oczarował kompozytora, a dodatkowo zakochał się tradycyjnej irlandzkiej muzyce.

Irlandczykom, w podziękowaniu za ofiarowaną gościnę, zadedykował swoje nowe oratorium „Mesjasz”. Premiera odbyła się w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku w pokojach Towarzystw Muzycznego na Fishamble Street i zgromadziła około 600 osób.

W Sierpniu 1742 Handel opuścił Irlandię, ale obiecał, że jeszcze raz powróci na „Szmaragdową Wyspę” tak się jednak nie stało. Zamiast tego musiał znosić humory londyńskiej widowni, która dopiero po 10 latach zakochała się w „Mesjaszu” w przeciwieństwie do Dublińczyków, którzy od samego początku byli przekonani, że to oratorium jest genialne.

Eryk Kozieł

Podziel się:

Joanna Kurowska: Cor
Sławek Orwat: "Cał
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn