HPRA bada skutki uboczne szczepionek przeciwko Covid-19

Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA) informuje, iż otrzymał zgłoszenia o szeregu skutków ubocznych w zakresie szczepionek Covid-19, w tym u dzieci w wieku 5 – 17 lat.

Ogółem do HPRA wpłynęło 269 takich zgłoszeń, a dzieci dotyczy przynajmniej 7 z nich, co kazało uruchomić całą machinę kontrolną, więc sprawdzić, czy szczepionki, nie są niebezpieczne i nie zagrażają życiu. Wydaje się to reakcja trochę spóźniona, gdyż program szczepień, właściwie można uważać za zakończony, o ile przyjmiemy, że ilość zaszczepień pełnych w Irlandii, wynosi ponad 93%.

Z ogółu doniesień o skutkach ubocznych po podaniu wakcyny, większość ma charakter łagodny, a i ustępowały one po krótkim czasie od wystąpienia.

W kraju spada też ilość zakażeń i wczoraj władze medyczne Irlandii odnotowały ich 10 571, natomiast ilość covidowych pacjentów w szpitalach zmniejszyła się do 896, w tym 90 osób przebywało na oddziałach intensywnej terapii.

Zaczęto kwestionować też przydatność wartej 1 milion euro aplikacji do przesyłania danych o bliskich kontaktach, a niskie zainteresowanie aplikacją HSE, wykazał naukowiec z Trinity Center for Health Sciences Jack Banks i opublikował wyniki swoich badań w Irish Medical Journal.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Zaskakująca” d
To jest czas na reze
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська