Hotelarstwo i gastronomia nie spodziewa się zysku

Te dwa sektory gospodarki, są najbardziej dotkniętymi wpływem pandemii na gospodarkę, jako całość, a i te branże charakteryzują się największą stopą bezrobotnych.

Już teraz określono, że nawet uwolnienie obu branż, więc hotelarstwa i gastronomii, które będą zmuszone działać w pewnym reżymie ograniczeń, nie będzie dawało możliwości odpowiedniego zarobkowania, a to wpłynie na wynik ekonomicznych przedsiębiorstw.

36% hoteli i restauracji, nie spodziewa się zysku w pierwszych miesiącach po uruchomieniu, ale co ważne, część z nich, nie będzie się otwierać, nawet w chwili złagodzenia przepisów, a zaczeka do pełnego zniesienia ograniczeń w tym zakresie. O takim postępowaniu mówi 1 na 5 właścicieli firm hotelarsko-gastronomicznych, natomiast kilka procent z całości, zastanawia się, czy w ogóle ich biznesy ponownie zaczną działać.

Problemem są przyszłe zyski, a nawet rentowność przedsiębiorstw, bo działając w ograniczeniach, przedsiębiorstwa mogą generować wyłącznie koszty, a to spowoduje, zwiększenie się zadłużenia, jakie już powstało z powodu kilkunastomiesięcznej blokady.

Może się więc okazać, że optymizm, jakim karmi nas obecnie rząd, nie będzie miał racji bytu i o ile część osób powróci do pracy w hotelach i szeroko pojętej gastronomii, to jednak duży odsetek pozostawać będzie na zasiłkach, czyli staną się trwałymi bezrobotnymi.

Jak wynika z danych dostarczonych przez BWG FoodSerwice.ie, zaledwie 58% firm branży hotelarskiej i gastronomicznej uważa, że otwarcie usług w formule „na zewnątrz”, stanie się podstawą do określenia ich firm, jako rentowne.

Powrót do normalnych wskaźników, czyli poprawy sytuacji w tych branżach, może potrwać kilka miesięcy, chociaż częściej mówi się, że sprawność finansową hotele, restauracje, bary i puby, odzyskają dopiero w przyszłym roku i to tylko pod warunkiem, gdy zniesione ograniczenia, nie będą powracać.

Bogdan Feręc

Źr: BGW Food Service

Polska-IE: Udostępnij
Wyjazdy wakacyjne op
Są pierwsze efekty
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian