Holohan chce nam urządzić krajowe conclave*

Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego stwierdza, że piąty poziom ograniczeń może być niewystarczający do powstrzymania obecnej fali zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2.

Członkowie NPHET szacują, iż rosnące wciąż tempo zakażeń, wyniesie wkrótce od 7 do 10 proc. dziennie, a to da nam ilość dziennych transmisji na poziomie dochodzącym do 4 tysięcy. Stanowisko Zespołu jest obecnie twarde i zasiadający tam lekarze twierdzą, iż poziom piąty, jest niewystarczający, by powstrzymać „tsunami zakażeń”.

W liście do ministra zdrowia Stephena Donnelly naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, zaleca wprowadzenie ostrzejszych środków bezpieczeństwa zdrowotnego, do zamknięcia wszystkich mieszkańców Irlandii w domach na sześć tygodni włącznie.

Dr Holohan jest zdania, iż za chwilę, ujrzymy jeszcze większą ilość dziennych zakażeń, a spowodowane to będzie świąteczno-noworocznymi spotkaniami, ale też nadejściem opóźnionych wyników testów w kierunku koronawirusa. Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia obawia się również, że niebawem, irlandzka służba zdrowia, przestanie sobie radzić z nowymi chorymi na Covid-19, a oddziały zostaną skutecznie zablokowane przez pandemicznych pacjentów.

Dlatego wg Holohana potrzebne są jeszcze ostrzejsze środki zaradcze, bo tylko one pozwolą na utrzymanie wirusa pod jakąkolwiek kontrolą.  

NPHET zapowiedział, że w najbliższych dniach, z dużą uwagą przyglądać się będzie sytuacji epidemiologicznej w kraju i na bieżąco wydawać ma zalecenia dla rządu.

*Conclave – w dosłownym tłumaczeniu, pod kluczem.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Unia Europejska licz
1800 osób zostało
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian