Holandia rozważa wysłanie myśliwców na Ukrainę?

W europejskich mediach pojawiły się doniesienia, że holenderski rząd ma jakoby rozważać wsparcie militarne dla Ukrainy, co pomoże jej w walce z rosyjskim agresorem.

Mówi się, że Holandia „poważnie rozważa” wysłanie na Ukrainę myśliwców F-16, aby tamtejsze wojsko uzyskało wyższą zdolność bojową w powietrzu, a jednocześnie osiągnęło przewagę w odrzucaniu ataków lotniczych wroga. Myśliwce mają też zabezpieczyć niebo nad Ukrainą przed rosyjskim lotnictwem, które zaczęło wykorzystywać swój potencjał lotniczy w atakach na ukraińskie miasta.

Do tej pory rząd w Amsterdamie nie podjął jeszcze żadnej wiążącej decyzji, ale holenderski gabinet skłania się podobno ku takiej decyzji i sugeruje, że albo wyśle na Ukrainę samoloty bojowe, albo przekaże inną aktywną na polu walki broń do ochrony tamtejszej ludności cywilnej i kraju.

Mówi się o wysłaniu na Ukrainę eskadry myśliwców F-16, co w znacznym stopniu pomoże w walce z Rosjanami, a decyzja podjęta ma być w najbliższym czasie.

Aktualnie holenderskie siły zbrojne dysponują 24 myśliwcami F-16, które są w stanie operacyjnym. Holandia na też kilkanaście maszyn, które wymagałyby dozbrojenia i modernizacji, aby uzyskały zdolności bojowe.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Chandler Cruttenden on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: