Hiszpański rząd za legalizacją eutanazji

Rząd Hiszpanii przyjął na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia ustawę o eutanazji, w tym na skracanie życia pacjentom nieuleczalnie chorym lub z trwałymi, utrudniającymi życie schorzeniami.

Ustawa przyjęta została również przez tamtejszą niższą izbę dwuizbowego parlamentu, stosunkiem głosów 198 do 138. Kontrowersji związanych z tym aktem prawnym było wiele i było też wiele głosów sprzeciwiających się wprowadzeniu takich przepisów, jednak rząd koalicyjny doszedł do porozumienia, co przełożyło się na głosy w Kongresie Deputowanych (Sejm).

Przeciwnikami przyjęcia tej ustawy były Konserwatywna Partia Ludowa i prawicowa VOX, a jak podkreślano podczas debaty w tej sprawie, zmuszone są oponować i z pełną mocą sprzeciwiać się proponowanej ustawie, ponieważ szanują każde ludzie życie.

Teraz ustawa o eutanazji przesłana zostanie do wyższej izby hiszpańskiego parlamentu, czyli do Senado, ale i w tym koalicja rządząca ma większość, więc nie będzie raczej problemów z przyjęciem tego rozwiązania.

Ustawa zezwalająca w Hiszpanii na wspomaganie śmierci wejdzie w życie w trzy miesiące po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Przed przyjęciem ustawy przez rząd, przez Hiszpanię przetoczyła się fala protestów, mówiono wtedy, że proponuje ona całkowitą dewaluację wartości ludzkiego życia, które powinno się wspierać, nie zaś odbierać lub pomagać w śmierci.

Bogdan Feręc

Źr: New York Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
1800 osób zostało
KOLEJNE NOWOCZESNE R
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian