Historyczny sprzęt HSE

Komputery, którymi posługują się niektórzy pracownicy HSE, pochodzą, można tu chyba użyć stwierdzenia, z epoki, ale co ważniejsze, zainstalowane jest tam nieaktualne oprogramowanie Windows 7.

Jak stwierdzili eksperci od zabezpieczeń IT, prawie 30 000 komputerów, jakimi posługuje się HSE, podatne jest na cyberataki, co oznacza, iż nadal nie można mieć pewności, że dane zawarte na twardych dyskach starych PC-tów, są bezpieczne. Komputery te podatne są też na „potencjalne zagrożenia”, a wymianę zaplanowano, ale stopniowo, jednak proces rozłożony jest na przynajmniej kilka lat.
Prawdą jest też, że komputery HSE, również te z przestarzałym oprogramowaniem, nadal są chronione przez Microsoft, o czym mówi specjalna umowa, jaka zawarta została pomiędzy gigantem technologicznym a Zarządem Służby Zdrowia.

Eksperci dodają jednak, że problem stanowi system operacyjny Windows 7, gdyż w tym przypadku istnieje wyższe zagrożenie złamania zabezpieczeń i zaleca się w takim przypadku, przejście do wersji Windows 10.

Między innymi w tej sprawie przed Komisją ds. Komunikacji Oireachtas, stawi się dzisiaj minister Ossian Smyth, który wyjaśnić ma posłom i senatorom, co zrobił departament ministra oraz HSE, aby zabezpieczyć dane przed atakami hakerskimi, z jakimi kraj miał do czynienia sześć miesięcy temu. Minister łączności ma również wyjaśnić, czy zrealizowane zostały zalecenia, jakie wydano w tej sprawie i dlaczego, do tej pory, nie powołano dyrektora naczelnego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa, a kierują nim osoby pełniące obowiązki? Minister będzie musiał zmierzyć się też z pytaniami, dlaczego do tej pory, a w kontekście włamania do baz danych HSE, przestarzały sprzęt lub samo oprogramowanie, nie zostało jeszcze wymienione, chociaż zdaje się to konieczne.

Rzecznik HSE potwierdził, że pracownicy służby zdrowia, korzystają z 29 892 komputerów z systemem operacyjnym Windows 7, który nie jest już właściwie aktualizowany, a 12 000 z nich, nie można poddać aktualizacji. Co ciekawe z pozostałych 17 892 komputerów HSE, 11 563 aktualizowanych jest teraz i wgrywane jest tam oprogramowanie Windows 10. Większość tych komputerów podłączona jest do urządzeń używanych przez służbę zdrowia, ale mają też połączenie z siecią internetową, co stwarza zagrożenie utraty danych.

Jakby tego było mało, to również w innych agencjach rządowych, a nawet samych ministerstwach, nadal działają komputery, w których systemem operacyjnym jest właśnie Windows 7. Tak jest np. w Departamencie Wydatków i Reform, gdzie 10 maszyn ma stare oprogramowanie, a ogółem we wszystkich departamentach rządu działa ok. 4000 komputerów z nieaktualnym oprogramowaniem Windows 7.

Niestety nie ma jeszcze aktualnych danych z Departamentu Social Welfare, gdzie w styczniu ubiegłego roku, 11 000 komputerów, korzystało z systemu Windows 7.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: