Historyczna reforma irlandzkiego systemu emerytalnego

Po wczorajszym posiedzeniu gabinetu stało się jasne, że proponowana przez minister ochrony socjalnej reforma systemu emerytalnego w Irlandii, będzie największą w historii tego kraju.

Minister Heather Humphreys przedstawiła wczoraj założenia do proponowanych zmian, a dzisiaj, co jest już prawie pewne, rząd zatwierdzi do realizacji program resortu ochrony socjalnej. Oznacza to tyle, że wejdziemy w nowy etap i spotkamy się z nowymi zasadami, w którym od samego początku ponad 750 000 pracowników automatycznie wtłoczonych zostanie do nowego systemu emerytalnego.

Program zacznie działać stopniowo i pracownicy w przedziale wiekowym od 23 do 60 lat, którzy nie mają jeszcze programu emerytur prywatnych, automatycznie wejdą do systemu, jaki zacznie obowiązywać od 2024 roku.

Sam program kosztować będzie państwo 2,8 miliarda euro, w pierwszych dziesięciu latach działania, ale zmniejszy ogólną presję na system emerytalny w Irlandii. Osoby zatrudnione, będą więc miały obowiązek odprowadzenia docelowo 6 proc. składki emerytalnej, która odzwierciedlać będzie wysokość ich dochodów, a to pracodawca zobowiązany będzie przepisami, aby dokonał stosownych wpłat w imieniu pracownika.

Co istotne, wszystkie osoby, które automatycznie zapisane zostaną do nowego systemu emerytalnego, będą miały prawo z tego zrezygnować, o ile wyrażą taką wolę.

Istotne jest również, że system zacznie działać krokowo, gdyż w pierwszym roku od jego rozpoczęcia, pracownik zapłaci 1,5% z ogólnej kwoty wynagrodzenia, a 0,5% dopłaci państwo. Następnie poziom procentowy będzie zwiększany, by osiągnąć proponowane 6%. To jednak rozłożone będzie na jedno dziesięciolecie, co też wpisane zostanie do nowych zasad emerytalnych, jakie mają obowiązywać w Irlandii.

W propozycji znalazł się też zapis, iż wprowadzony zostanie górny próg pobierania podatku emerytalnego, a granicą staną się zarobki przekraczające 80 000 euro rocznie i tylko od tej kwoty maksymalnej, pobierane będzie maksymalne 6%.

Minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, co zostało zapowiedziane, powiedzieć ma dzisiaj:

– Młodzi ludzie, którzy są jutrzejszymi emerytami, zasługują na takie same świadczenia, jak ci, którzy przechodzą na emeryturę dzisiaj. Natomiast w kraju, należy rozpocząć budowanie kultury oszczędzania na emeryturę.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Nie będzie ogran
Przez brak nawozów
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>