Higiena jamy ustnej: jakie różnice w poszczególnych krajach
Ankieta przeprowadzona w kilkunastu państwach Europy, Azji oraz obu Ameryk wykazała znacznie różnice w podejściu ich mieszkańców do zdrowia jamy ustnej. W badaniu pod uwagę wzięto m.in. przyzwyczajenia w zakresie szczotkowania, niekorzystne dla uzębienia nawyki oraz zgłaszanie problemów z zębami.
Raport „Global Healthy Thinking Report – 2021 Oral Health Awareness Survey” firmy Sunstar zajmującej się zdrowiem jamy ustnej został opublikowany w dniu 8 września.
Nie jest idealnie, ale w szczotkowaniu naśladujcie Brytyjczyków
Jeśli chodzi o kluczowy nawyk, którym jest szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, najlepiej spośród badanych krajów wypadła Wielka Brytania: 63% tamtejszych respondentów stwierdziło, że myje zęby dwa razy dziennie, a 47% używa do tego celu pasty z fluorem. Zapewne nieprzypadkowo respondenci ze Zjednoczonego Królestwa również najczęściej zgłaszali brak problemów ze zdrowiem zębów i jamy ustnej. Dla porównania w USA tylko 40% ankietowanych przyznało, że myje zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie.
Na całym świecie głównymi wymówkami, by nie szczotkować zębów, były zapominanie, chęć pójścia wieczorem prosto do łóżka oraz pośpiech w godzinach porannych. Najbardziej zapominalscy w tej kategorii byli Indonezyjczycy (45%), a najpilniejsi w tym zakresie byli Niemcy (20%). Respondenci z Chin najczęściej przyznawali się do pomijania szczotkowania po spożyciu alkoholu.
– Naszym pozytywnym odkryciem jest to, że dużo osób myje zęby dwa razy dziennie, używając przy tym pasty do zębów z fluorem oraz szczotkując język. Wydaje się jednak, że w skali całego globu mamy mniejszą świadomość związku pomiędzy jamą ustną a zdrowiem oraz wpływu, jaki stan jamy ustnej wywiera na ogólne samopoczucie. Podobnie w skali globu mniej rozumiemy to, że nawyki, takie jak palenie, mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej – powiedział dr Martijn Verhulst, kierownik ds. łączności medycznej w firmie Sunstar.
Wielu spośród 15 000 respondentów wskazało nawyki, z których chcieliby zrezygnować, aby poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Należały do nich przede wszystkim: jedzenie słodyczy (20% badanych), palenie papierosów (20%) oraz spożywanie napojów, takich jak kawa, herbata i czerwone wino, które mogą wpływać na zmianę koloru zębów (18%).
Stomatologiczni nadwrażliwcy
W oparciu o ankietę jako główny problem zdrowotny jamy ustnej na całym świecie podano wrażliwość zębów, która wyprzedziła zapalenie dziąseł, erozję szkliwa oraz nawracające owrzodzenia jamy ustnej. Tylko 21% respondentów wiedziało, że istnieje związek pomiędzy ogólną spodziewaną długością życia a zdrowiem jamy ustnej. W ankiecie zapytano też, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na styl życia i nawyki dotyczące higieny jamy ustnej respondentów. Spośród 15 000 respondentów 27% stwierdziło, że częściej myje zęby, a 22% zadeklarowało, że chętniej sięga po płyn do płukania ust.
Kto nigdy nie zapomina o myciu zębów, a kto nie odmawia sobie słodyczy?
Z badania wynika m.in. że:
– 44% Argentyńczyków nie przychodzi na umówione wizyty u dentystyczny (najgorszy wynik),
– 45% Niemców odwiedza stomatologa przynajmniej dwa razy do rocku (najlepszy wynik wśród badanych państw),
– na nadwrażliwość zębów cierpi 37% Tajów i tylko 6% Japończyków (najgorszy i najlepszy rezultat),
– zaledwie 7% Japończyków unika słodkich przekąsek i słodzonych napojów,
– o szczotkowaniu zębów nigdy nie zapomina 33% Włochów, Argentyńczyków i Brytyjczyków (wynik najlepszy) oraz 19% mieszkańców Singapuru (wynik najsłabszy),
– najbardziej zadowoleni ze stanu swojego uzębienia są mieszkańcy Niderlandów.
Badanie świadomości zdrowia jamy ustnej przeprowadzone przez firmę Sunstar w 2021 roku objęło 15 000 respondentów z 15 krajów: Argentyny, Brazylii, Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Japonii, Meksyku, Niemiec, Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Tajlandii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Każdy kraj reprezentowało około 1000 uczestników w wieku od 18 do 65 lat.
Raport „Global Healthy Thinking Report” zawiera podsumowanie kluczowych globalnych ustaleń oraz szczegółowe streszczenie dla każdego kraju. Odpowiedzi w ankiecie wykazały, że w skali całego globu można mówić o świadomości, że należy dbać w zdrowie jamy ustnej i zębów, jednak podejście do tego zagadnienia znacznie różni się w poszczególnych państwach.
Źródło: www.dentonet.pl