Harris zapewnia o gotowości

Minister szkolnictwa wyższego Simon Harris zapewnił, że irlandzkie szkolnictwo wyższe, gotowe jest na przyjęcie studentów z Ukrainy.

Już jutro dojdzie też do spotkania ministra Harrisa z Irish Universities Association, a podczas mitingu omawiane będą szczegóły przyjmowania studentów z Ukrainy na uczelnie wyższe. Omówiona będzie też kwestia finansowania samych studiów, ale i zakwaterowania, gdyż i to stało się sprawą istotną, przynajmniej w czasie kryzysu mieszkaniowego, jaki dotyka też uczniów szkół wyższych.

Minister Harris przedstawi członkom Irish Universities Association nakreślony przez jego ministerstwo plan, a w tym proponuje się umożliwienie kontynuacji studiów na wszystkich kierunkach i poziomie odpowiadającym zdobytej do tej pory wiedzy. Resort zapewnić ma również stypendia dla studentów z Ukrainy oraz inne wsparcie i jak w przypadku osób dorosłych, ukraińscy uczniowie, zgodnie z irlandzkimi przepisami, będą mogli podejmować pracę zarobkową.

Departament Szkolnictwa Wyższego przygotowany ma być obecnie na przyjęcie do systemu nauczania tysięcy studentów z Ukrainy, a także zaplanował już inne kwestie związane ze studiowaniem na irlandzkich uniwersytetach. Plan, jaki przedstawi jutro Simon Harris, obejmuje również opiekę zdrowotną dla uczniów z Ukrainy, co zawarto w dokumencie mówiącym o zaspokojeniu potrzeb edukacyjnych, socjalnych, mieszkaniowych i właśnie zdrowotnych.

Uczelnie z całego kraju poproszone zostały już przez ministra, aby przygotowały specjalną listę, a w tej zawarły możliwości przyjęcia dodatkowych uczniów z objętej wojną Ukrainy. O takie działanie poproszone zostały wszystkie uczelnie wyższe, więc reprezentujące pełny przekrój możliwości nauczania na wszystkich kierunkach studiów.

Obecnie w Irlandii przebywa już pewna grupa ukraińskich studentów, a 46 z nich zgłosiło, że chciałoby kontynuować naukę w Irlandii, dla tych właśnie, poszukiwane są miejsca na uczelniach, w tym dla studentki medycyny, którą uratowano z oblężonego Charkowa.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська