Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Harris rozmawiał z amerykańskim sektorem farmaceutycznym w kluczowym momencie rozmów handlowych

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wicepremier oraz minister spraw zagranicznych i handlu Simon Harris odbył spotkanie online z wysokimi rangą przedstawicielami sektora farmaceutycznego w Stanach Zjednoczonych. Rozmowy odbyły się w istotnym momencie dla relacji transatlantyckich – zarówno w kontekście negocjacji handlowych między UE a USA, jak i trwającego śledztwa USA na podstawie art. 232 dotyczącego bezpieczeństwa narodowego w sektorze farmaceutycznym.

Przed spotkaniem Harris podkreślił znaczenie tych rozmów. – Partnerstwo gospodarcze między Irlandią a Stanami Zjednoczonymi oraz UE a Stanami Zjednoczonymi w sektorze farmaceutycznym ma kluczowe znaczenie. Handel i inwestycje w tym sektorze przynoszą obustronne korzyści – powiedział. Sekcja 232 amerykańskiej ustawy handlowej dotyczy kwestii bezpieczeństwa narodowego, a prowadzone w jej ramach śledztwo koncentruje się na ocenie wpływu importu na gospodarkę USA. Harris zaznaczył, że zintegrowany łańcuch dostaw produktów farmaceutycznych pomiędzy UE, w tym Irlandią, a Stanami Zjednoczonymi wspiera, a nie zagraża wspólnemu transatlantyckiemu bezpieczeństwu gospodarczemu.

– Zasadniczo rządy i przedsiębiorstwa są zainteresowane wzajemnie korzystnym handlem i inwestycjami, wspieraniem miejsc pracy po obu stronach Atlantyku oraz poszukiwaniem negocjowanych rozwiązań sporów handlowych i gospodarczych. To leży u podstaw moich nieustających działań, zarówno wobec rządu USA, jak i przedstawicieli kluczowych sektorów gospodarki – dodał.

Podczas rozmów wicepremier poruszył kwestie farmaceutyczne bezpośrednio z sekretarzem handlu USA Howardem Lutnickiem oraz przedstawicielem USA ds. handlu Jamiesonem Greerem.

Irlandia opowiada się za tym, by traktowanie branży farmaceutycznej było przedmiotem negocjacji z UE, w oparciu o wstępne porozumienie. Według szacunków irlandzkiego rządu kraj wypłaca amerykańskim firmom farmaceutycznym tantiemy i licencje w łącznej kwocie 20 mld euro, co z kolei wspiera produkcję wyrobów gotowych w USA, UE oraz na całym świecie.

Warto podkreślić, że w samym sektorze farmaceutycznym w Irlandii zatrudnionych jest około 49 000 osób. Około 80% produktów eksportowanych przez amerykańskie firmy farmaceutyczne do Stanów Zjednoczonych nie jest produktem gotowym, lecz trafia do amerykańskich fabryk, gdzie generuje miejsca pracy dla lokalnych pracowników.

Rząd w Dublinie zapowiada kontynuację intensywnej współpracy z sektorem farmaceutycznym oraz partnerami z UE i Komisją Europejską, aby zapewnić stabilność i przewidywalność tego strategicznego sektora irlandzkiej gospodarki.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Stephen Foster on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version